Китайський професор судиться з парком через технологію розпізнавання обличчя
Київ • УНН
КИЇВ. 9 листопада. УНН. Професор права в Науково-технічному університеті на сході країни Го Бін подав до суду на сафарі-парк Ханчжоу, який використовує примусове розпізнавання осіб відвідувачів на вході. На думку професора, адміністрація парку порушує закон про захист прав споживачів, збираючи їх індивідуальні дані. Про це повідомляє УНН із посиланням на ВВС.
Зазначається, що Го Бін має річний абонемент на відвідування парку. Раніше, як інформувало видання China Daily, у парку використовували відбиток пальця на вході, але в середині жовтня Го Біну повідомили, що відтепер відвідувачі повинні реєструватися в системі розпізнавання осіб.
“Я чітко висловив своє невдоволення збором лицьових даних”, — сказав Бін. Професор спробував скасувати свій абонемент, однак йому відмовили в повному поверненні коштів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Франція першою в ЄС запровадить додаток для розпізнавання облич
Газета China Daily заявила, що його справа є “першою судовою справою, пов’язаною з використанням розпізнавання осіб в Китаї”.
В Китаї діє “Система соціального кредиту” (або, іноді її ще називають “системою соціального рейтингу”) — система оцінки окремих громадян або організацій за різними параметрами, значення яких виходять за допомогою інструментів масового спостереження і використовують технологію аналізу великих даних. Ця система вперше почала реалізовуватися урядом Китаю в 2010-х роках. Протягом впровадження цієї системи активно використовувалась система розпізнавання облич громадян Китаю задля контролю їх діяльності та збереження безпеки. Таким чином, у лютому цього року дані стеження за мільйонами китайських мусульман потрапили в інтернет.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Китай узаконив табори із перевиховання мусульман
Офіційна преса КНР раніше писала про “успішне використання” технологій для розпізнавання осіб для правопорушників під час китайської “Операції з полювання на лисиць” (Operation Fox Hunt). Зокрема, влада Китаю вказувала, що до 2020 року ця технологія буде активно розширюватись , використовуючи складну мережу спостереження “Skynet”.
Станом на 2017 рік у Китаї було близько 170 млн камер спостереження. До кінця 2019 року влада КНР планує встановити ще 400 млн нових камер, багато з яких оснащені штучним інтелектом і функцією розпізнавання особи.
У свою чергу, у США декілька міст обмежили використання подібних технологій правоохоронними органами. Так, наприклад, УНН повідомляв, що в травні Сан-Франциско стало першим містом, де поліції заборонили користуватись технологіями розпізнавання обличчя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Німеччині почали тестування системи автоматичного розпізнавання осіб
А в іншій, сусідній для України державі, Російській Федерації, сервіс з розпізнавання облич Findface, розроблений російською компанією NtechLab, який колись був у відкритому доступі для всіх користувачів інтернет та надавав послуги для пошуку людей у соціальній мережі “Вконтакте” за їх фотографіями, зараз став суто платним сервісом, та почав надавати послуги російській державі та бізнесу.
“Ми створюємо рішення, які дозволяють бачити людей. Непомітні, швидкі і точні, здатні за долю секунди ідентифікувати людину в багатотисячному натовпі”, — йдеться на сайті цього сервісу.
Так, наприклад, в липні цього року УНН писав про те, що російський додаток FaceApp, який робить обличчя “старим”, може порушувати конфіденційність користувачів збираючи їх дані на свої сервера без дозволу самих користувачів. Компанія, у свою чергу, такі звинувачення відкинула.
У багатьох країнах сьогодні немає ніяких заборон на використання технологій для ідентифікації особистості людини завдяки розпізнаванню облич. Більше того, деякі держави активно експлуатують ці технології під приводом збільшення безпеки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Facebook планує виділити 10 млн доларів на технологію з розпізнавання фейкових облич