Як українська компанія може стати спецімпортером озброєння: пояснення МОУ

Як українська компанія може стати спецімпортером озброєння: пояснення МОУ

Київ  •  УНН

 • 120206 перегляди

Read in English

В Україні діють суворі правила для компаній щодо експорту та імпорту озброєнь, які вимагають отримання дозволу Державної служби експортного контролю, дозволів, перевірок з боку органів безпеки та відповідності таким критеріям, як дотримання вимог експортного контролю, виробничі потужності та державні інтереси.

Українська компанія для здійснення експорту або імпорту озброєння повинна отримати повноваження на здійснення міжнародних передач товарів, дозвіл від Державної служби експортного контролю та пройти низку перевірок, зокрема в СБУ. Про це повідомили в Міністерстві оборони України у відповідь на запит УНН.

У МОУ пояснили, що для отримання повноважень на експорт або імпорт озброєння компанія має бути зареєстрована в Держекспортконтролі як суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів. Після цього підприємство має надіслати до Держспецекспортконтролю заяву про отримання повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та документи.

"Заяви та документи, подані для одержання повноважень, розглядаються Держекспортконтролем та надсилаються на розгляд до Мінекономіки, Міноборони, МЗС, СБУ, розвідувальних органів України та у разі потреби інших центральних органів виконавчої влади", - йдеться у відповіді МОУ.

Зазначається, що під час розгляду заяви від компанії враховується низка факторів:

·        її діяльність на міжнародному ринку за попередні три роки;

·        відсутність даних про порушення нею або її посадовими особами законодавства, в тому числі законодавства з питань експортного контролю, а також у сфері захисту державної таємниці під час провадження зовнішньоекономічної діяльності;

·        участь у виконанні державного оборонного замовлення (у разі наявності);

·        доцільність надання повноважень за визначеною номенклатурою товарів, виходячи з інтересів держави;

·        наявність на підприємстві (в установі, організації) системи внутрішньофірмового експортного контролю та посадових осіб, які забезпечують функціонування цієї системи;

·        кредиторська та дебіторська заборгованість;

·        наявність виробничих потужностей та науково-технічного потенціалу.

Держспецекспортконтроль має розглянути заяву та додані до неї документи не довше, ніж за 40 днів.

Справа «Львівського Арсеналу» та 1,4 млрд грн Міністерства оборони: аналіз «на холодну голову»23 лют. 2024, 10:54 • 256922 перегляди

Заяву не будуть розглядати у разі:

·        коли вона містить недостовірні дані,

·        Держекспортконтроль має інформацію про факти порушення компанією законодавства у сфері державного експортного контролю;

·        коли строк дії посвідчення про реєстрацію компанії як суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів закінчується менше ніж через 30 днів з дня надходження заяви і не подано документи, необхідні для отримання нового посвідчення.

Якщо ж Держспецекспортконтроль приймає заяву, то, з урахуванням інформації від Мінекономіки, Міноборони, МЗС, інших центральних органів виконавчої влади, залучених до її розгляду, а також СБУ і розвідувальних органів України, готує проект постанови Кабінету Міністрів України щодо надання компанії повноважень на експорт/імпорт озброєння або висновок про недоцільність надання їй таких повноважень.

Додамо

Україні важко закуповувати вкрай необхідні для армії снаряди, адже ринок озброєння дуже специфічний та працює як велика монополія, де основні гравці знають одне одного. Тому часто Міноборони доводиться залучати посередників у процес закупівлі боєприпасів на світовому ринку, зокрема з Балканських країн. Експерти зазначають, що інколи це призводить до зростання ціни на поставки, проте через велику конкуренцію на ринку озброєння контрагентів треба приймати як "необхідний елемент гри".

У Міноборони повідомляли, що у 2022-2023 роках уклали державні контракти на закупівлю зброї та боєприпасів з понад 130 фірмами-контрагентами, серед них 30 іноземних компаній. 

У компанії "Українська бронетехніка" розповідали про те, які завдання на себе бере спецекспортер під час закупівлі озброєння. Зокрема, спецекспортери здійснюють пошук надійних каналів постачання за найнижчими цінами та мають проводити інспекції виробництв та складських запасів.