Війна в Україні полегшила США ізоляцію Китаю в Тихому океані - ЗМІ

Війна в Україні полегшила США ізоляцію Китаю в Тихому океані - ЗМІ

Київ  •  УНН

 • 888388 перегляди

КИЇВ. 6 березня. УНН. Через рік після того, як росія вторглася в Україну, підтримка Сі Цзіньпіном володимира путіна відкрила Сполученим Штатам та їхнім партнерам у Тихоокеанському регіоні можливість зміцнити зіпсовані відносини на шкоду Пекіну. Про це пише CNN, передає УНН.

Деталі

Лише за останні кілька місяців Японія пообіцяла подвоїти витрати на оборону та придбати зброю великої дальності у США; Південна Корея визнала, що стабільність у Тайванській протоці необхідна для її безпеки; Філіппіни оголосили про нові права доступу до баз США та говорять про спільне патрулювання Південно-Китайського моря з Австралією, Японією та США.

"Це можуть бути найбільші ініціативи, але вони далеко не єдині події, через які Китай дедалі більше ізолюється на власному задньому дворі, оскільки він відмовляється засудити вторгнення до суверенної країни свого партнера в Москві, зберігаючи при цьому військовий тиск на самоврядний Тайвань", - йдеться в повідомленні.

Аналітики кажуть, що все це, ймовірно, сталося б без війни в Україні, але війна та підтримка Китаєм росії допомогли "змастити полози для реалізації цих проектів".

"Візьміть ситуацію з Японією, країною, в конституції якої, після Другої світової війни, обмежувалися сили самооборони. Тепер вона збирається закупити у США крилаті ракети великої дальності "Томагавк" - зброю, здатну завдати удару по території Китаю".

"Я маю сильне відчуття невідкладності того, що Україна сьогодні може стати Східною Азією завтра", - заявив прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда на великій оборонній конференції в Сінгапурі минулого літа.

"Японці, безумовно, звернули увагу на ситуацію в Україні, і це змусило їх почувати себе вразливішими як нація", - вважає Джон Бредфорд, старший науковий співробітник Школи міжнародних досліджень ім. С. Раджаратмана у Сінгапурі.

"Японія роками зміцнювала свою оборонну позицію. Ситуація в Україні політично полегшила ключовий елемент нової Стратегії національної безпеки Кісіди, очікувані наступні кроки у цьому зміцненні", - сказав Бредфорд.

У нинішніх умовах керівництво Південної Кореї дивиться на Тайвань через ту саму призму.

"Світ і стабільність у Тайванській протоці необхідні для миру та стабільності на Корейському півострові, а також для безпеки та процвітання регіону в цілому", - нещодавно заявив CNN міністр закордонних справ Пак Джин.

У Сеулі побоюються, що якщо американські війська будуть втягнуті в якийсь конфлікт із Китаєм через Тайвань, Південна Корея виглядатиме вразливою в очах Кім Чен Ина озброєного ядерною зброєю.

Це призвело до закликів до Південної Кореї більше покладатися на власну самооборону, в тому числі до того, що деякі закликають її мати власну ядерну зброю.

Тим часом Сеул і Токіо тісніше співпрацюють з питань оборони, включаючи спільні військово-морські навчання із США.

Філіппіни ведуть переговори зі США, Австралією та Японією про спільне патрулювання в Південно-китайському морі, де Китай окупував острови, на які також претендують Філіппіни. А минулого місяця Маніла погодилася надати Вашингтону розширений доступ до військових об'єктів на архіпелазі.

Колишній президент Родріго Дутерте не був шанувальником Вашингтона і шукав способів працювати з Пекіном. Але Китай ніколи особливо не цінував цього, а його наступник Фердинанд Маркос-молодший продемонстрував готовність працювати зі США та їхніми союзниками, кажуть аналітики.

"Залякування з боку Пекіна, що триває, як ми бачили у випадку з береговою охороною Китаю, що засліпила моряків берегової охорони Філіппін лазером, тільки допомогло обґрунтувати необхідність більш міцного союзу з Вашингтоном", - сказав Блейк Херцингер, експерт із оборонної політики в Індо-Тихоокеанському регіоні Американського інституту підприємництва.

На думку аналітиків, тиск Китаю на Філіппіни має наслідки на протилежному боці Південно-Китайського моря.

"Сінгапур та В'єтнам стали ще більш відкритими для розширення присутності США у регіоні. Вони не хочуть, щоб Китай домінував у Південно-Східній Азії".

Але війна в Україні не допомогла партнерству в Індо-Тихоокеанському регіоні, неформальному альянсу Quad, який об'єднує США, Японію, Австралію та Індію, на думку аналітиків.

Індія на відміну від трьох інших членів не засудила вторгнення путіна в Україну.

"Коли США, Австралія та Японія спробували засудити росію в спільній заяві, Індія відмовилася... Індія стверджувала, що Quad вирішує лише проблеми Індо-Тихоокеанського регіону, а оскільки росії в регіоні немає, цю тему не можна порушувати", - сказав Дерек Гроссман, старший військовий Аналітик RAND Corporation.