Військовий про реформування системи харчування в армії: головне прибрати монополію і не набивати калорійність раціону солдата неякісними продуктами

Військовий про реформування системи харчування в армії: головне прибрати монополію і не набивати калорійність раціону солдата неякісними продуктами

Київ  •  УНН

 • 52166 перегляди

Read in English

Гай на військовій службі не один рік і бачив яким було харчування до запровадження системи Каталогів, яку наразі дуже критикують через корупційні зловживання. Каже, що на момент свого запровадження вона була проривною.

Солдати, і це не секрет, мають харчуватися якісно та різноманітно, на скільки це можливо в тих умовах, в яких вони несуть службу. Має бути баланс поживних речовин, а не просто набивання необхідної кількість калорій неякісними продуктами, що іноді стається. Для цього у сфері постачання харчування військовим має бути конкуренція. Таку думку у коментарі УНН висловив офіцер, заступник голови Ради резервістів ЗСУ Мирослав Гай.

На думку військового, система Каталогів призвела до того, що харчування в українській армії, яке до 2014 року особливо не вирізняло різноманітністю, поступово почало наближатися до світових стандартів.

Принаймні, як зазначає Гай, у військових частинах, де йому довелося побувати та служити, зміни у харчуванні були відчутними.

Деталі

Гай на військовій службі не один рік і бачив, яким було харчування до запровадження системи Каталогів, яку наразі дуже критикують через корупційні зловживання. Каже, що на момент свого запровадження вона була проривною.

"Порівняно з тим, що ми мали в 2014 році, то перехід на каталог – це була проривна реформа. Але ця реформа потребувала декількох років зміни нормативної бази. Якщо зараз Міноборони захоче провести реформу в організації харчування військових, то знадобиться 2-3 роки для зміни нормативної бази. І це, врахуйте, в умовах війни. Для таких речей потрібен час. Якщо нормативна база буде непідготовлена або непропрацьована, то може статися колапс. Це може створити серйозні проблеми в організації харчування військових і породити корупцію", - каже Гай.

Він розповідає, що куштував різні сухпаї і серед цього виду харчування є пристойні пропозиції і вітчизняних виробників. А ще Гай стикався з тим, що під час перебування на постійному місці дислокації військових, до 2015 року, годували досить одноманітно, що дещо пригнічує, не кажучи вже про питання до забезпечення військових усіма необхідними нутрицієнтами. А ось урізноманітнений раціон – позитивно впливає і на здоров’я, і на морально-психологічний стан військових.

Військовий додає, що має бути конкуренція.

Головне – це прибирати монополію на харчування. Має бути не один постачальник, а їх має бути дуже багато для того, щоб командири бригад мали можливість обирати - де і що вони закуповують – це раз. По-друге, харчування має бути не просто відповідно калорійності. Мало нагодувати солдата хлібом і тушонкою - потрібно, щоб харчування було калорійне, збалансоване, щодо вітамінів і всіх корисних речовин, амінокислот, тощо. А найголовніше, щоб воно було різноманітним. Адже їсти одне й те саме в 21 столітті - неважливо чи то харчування в їдальні, чи то сухпайок  - я вважаю не гідним сучасної України

- зауважив Гай.

Він розповідає, що куштував різні сухпаї і серед цього виду харчування є пристойні пропозиції і вітчизняних виробників. А ще Гай стикався з тим, що під час перебування на постійному місці дислокації військових годують досить одноманітно, що дещо пригнічує, не кажучи вже про питання до забезпечення військових усіма необхідними нутрицієнтами. А ось урізноманітнений раціон – позитивно впливає і на здоров’я, і на морально-психологічний стан військових.

Прибрати і не допускати монополію на поставки харчування, дивитися в бік різноманітності цього харчування, і не тільки калорійність брати за норму, але й наявність всіх необхідних компонентів таких як вітаміни, амінокислоти, тощо відповідно до сучасної науки про харчування. У мене в бригаді харчують дуже добре, у мене завжди на вибір є, наприклад, два види першої страви, два види другої страви. Ви можете обирати відповідно ваших уподобань. Зрозуміло, там де це можливо робити

 - розповідає Гай.

Він пропонує дати можливість залучити професійних кухарів до приготування їжі військовим (хоча б там де це можливо), а також дати можливість командирам бригади самостійно обирати постачальника, у якого закуповувати, наприклад, у відповідності до регіону.

"І тоді можна одразу подивитися, що в цій бригаді харчуються добре, а в цій гірше. Як тільки з’являється конкуренція в постачанні, як тільки командири бригад зможуть обирати продукти, знаючи свій особовий склад, знаючи вподобання, знаючи, відповідно до норм, харчування - відповідно покращується якість", - зауважив він, наголосивши на важливості створення конкуренції між постачальниками.

Адже саме конкуренція забезпечить адекватність вартості меню і його якість.

"Раніше іноді в старій системі занижували спеціально ціну для того, щоб міг прийти тільки один постачальник, і розрахунки бралися тільки з точки зору калорійності їжі. А що таке калорійність – ви можете навіть м’ясо з кістками перемолоти, дати і сказати, що калорійність відповідна. Просто з неякісних продуктів цю калорійність набивають. Взяти неякісного м’яса -  щоб ви знали у нас деякі запаси в країні зберігалися ще там з часів радянського союзу, того мороженого м’яса, - і сказати, що калорійність збережена", - каже Гай і додає, що у солдата, якого добре, смачно та різноманітно годують не буде бажання піти в ларьок за шаурмою.

Та військовий розуміє, що для проведення реформ потрібен час і новому керівництву Міноборони слід уважно вивчити систему зсередини, розібратися у рішеннях ухвалених до них.

"На це може піти не місяць, не два і не рік. По-друге, я знаю, що ці питання ставляться, рішення вдалі вже були, їх просто потрібно мультиплікувати. Поки що я бачу, що таке бажання є, але чи воно буде реалізоване - це залежить від багатьох обставин. Зокрема, ми знаходимося в умовах війни, деякі постачальники припинили свою діяльність, ми залежимо від дотацій наших іноземних партнерів, а це відповідно фінансові можливості по тим чи іншим напрямкам. Бачимо, що через військову агресію скорочуються фермерські господарства, які займаються постачанням продуктів. Тому це питання треба розглядати комплексно. Це великий виклик перед Міністерством оборони", - вважає Гай.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Викликів дуже багато: експерт про основні махінації на постачанні харчування військовим та необхідність реформи