Вчені виявили, чому людям важко утримувати вагу після схуднення
Київ • УНН
Швейцарські дослідники з'ясували, що жирові клітини мають "пам'ять" на ожиріння. Експерименти показали, що після схуднення клітини швидше реагують на жирну їжу, що призводить до набору ваги.
Дослідники зі Швейцарії виявили, що жирові клітини мають памʼять
Швейцарські вчені дослідили жирові клітини та виявили, що вони мають памʼять на ожиріння.
Пише УНН з посиланням на Science Alert.
Деталі
Команда дослідників з ETH Zurich у Швейцарії, з’ясувала, чому людям, яким вдалося схуднути, буває складно втримати вагу. Вчені провели досліди на основі аналізів людських тканин і експериментах на мишах. Їм вдалося виявити що жирові клітини ссавців ведуть облік ожиріння в процесі, який регулює експресію (використання інформації з генів для синтезу функціонального генетичного продукту,— ред.) наших генів, відомому як епігенетика.
Дослід проводили над мишами. Гризуни з надлишковою вагою та епігенетичною "пам’яттю" відчули швидке відновлення ваги, коли їх годували жирною їжею, в порівнянні з контрольними мишами, які не мали надлишкової ваги.
Фахівці назвали 5 головних критеріїв вибору правильної дієти7 лист. 2024, 05:07 • 41098 переглядiв
Епігенетик ETH Zurich Лаура Хінте та її колеги називають це явище ожирінням.
Під час експериментів на мишах, дослідники виявили, що втрата ваги після значного приросту стимулює жирові клітини ще більше реагувати на дієти з високим вмістом жиру у майбутньому, і саме це сприяє відновленню ваги.
Клітини не відмовляються від "установки ожиріння" щодо того, як "вимикаються" і "вмикаються" гени.
До цього вже були дослідження, які відзначили втрату ідентичності жирових клітин у мишей з ожирінням. Ця "криза клітинної ідентичності" може бути причиною зниження нормальних функцій жиру, які зазвичай спостерігаються у здорових людей у тих, хто страждає ожирінням.
Чотири продукти, які допоможуть контролювати цукор та схуднути19 лист. 2024, 13:15 • 12321 перегляд
Дослідники також виявили, що ознаки "памʼяті ожиріння" в жирових клітинах мають люди, які перенесли операції зі схуднення, порівняно з клітинами людей, які мали планові операції, не пов’язані з вагою. Але в цілому, за словами Хінте та команди, ці результати вказують на те, що ожиріння викликає клітинні та транскрипційні (перенесення генетичної інформації,— ред.) зміни в жировій тканині, які не усуваються після значної втрати ваги.
Цікаво, що у 2015 році ожиріння було пов’язане з 4 мільйонами смертей у всьому світі, понад дві третини з них пов’язані із головною причиною смерті у світі — захворюваннями серця.