Вчені хочуть пристосувати кераміку до зміни форми для отримання матеріалу новими можливостями
Київ • УНН
КИЇВ. 21 листопада. УНН. Для цього потрібно змінити склад матеріалу, щоб підлаштувати фази та відстані між атомами. Та якщо синхронізувати лише фази переходу, то отриманий матеріал може вибухнути чи розпастися. Науковці працювали тривалий час, щоб виготовити керамічний матеріал, який може ефективно здійснювати перехід між фазами та залишатися стабільним. Про це повідомляє УНН з посиланням на Nature.
Деталі
Матеріали з “пам’яттю форми” — це предмети, які під дією, наприклад, температури здійснюють “перехід” з твердого стану у твердий без переходу у рідкий стан. Предмет з “пам’яттю форми” змінює форму. Створення такого матеріалу — це кропітка праця вчених з налаштуванням відстаней між атомами.
Ми були здивовані нашими результатами. Кераміка з “пам’яттю форми” буде новим видом функціонального матеріалу, — зауважив співавтор дослідження Річард Джеймс.
Існує велика потреба в приводах із пам’яттю форми, які можуть працювати за умов високих температур чи в агресивних середовищах. Та найбільше науковців турбує перспектива нової сегнетоелектричної кераміки. У цих матеріалах фазове перетворення можна використовувати для вироблення електрики за малих температур.
Завдяки кооперації університетських команд вдалося досягти значних результатів. Наприклад, довгий час існувала думка, що кераміка вибухає чи розпадається під час зміни фаз. Проте науковці довели зворотне, що дозволити створювати керамічні вироби з пам’яттю форми, які потребує промисловість.
Нагадаємо
Група дослідників в Японії безпечно отримала водень високої чистоти з води в безпрецедентно масштабному експерименті з використанням фотокаталітичної речовини.