В Україні зафіксовано перший випадок маніпуляції з донорськими органами: жінці відмовили у пересадці печінки через пацієнта у приватній клініці
Київ • УНН
КИЇВ. 18 листопада. УНН. З початку 2021 року в Україні функціонує єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ), якою управляє Український центр трансплант-координації. Ця система повинна автоматично підбирати пари донор-реципієнта і тим самим забезпечувати оперативну трансплантацію органів. Однак УНН дізнався про кричущий випадок, який може вказувати на те, що системою ЄДІСТ насправді можуть управляти в ручному режимі.
Мова про те, як 16 жовтня донорську печінку пересадили пацієнту з приватної клініки “Оберіг” замість пацієнтки державної клініки, яка вже рік стоїть на черзі і за станом здоров’я є першочерговою в системі ЄДІСТ.
Цей випадок навіть описаний на сайті “Оберіг”. Там повідомили, що успішно провели трансплантацію печінки атомнику з Рівненської області, який приїхав до Києва на пару днів і вже збирався додому, але “прогулюючись Хрещатиком” дізнався, що все готово для проведення необхідної йому операції.
І все б нічого, якби в цей час пацієнтка державної клініки з важким діагнозом гостро не потребувала трансплантації саме цього органу.
Діагноз жінки — цироз печінки, рецидивні крововиливи з варикозних вен стравоходу і шлунка.
Але з незрозумілих причин система ЄДІСТ, для якої не повинно бути різниці, пацієнт якої клініки потребує трансплантації, вибрав для проведення операції пацієнта “на ходу” з приватної клініки “Оберіг” замість “лежачої” пацієнтки з державного центру.
Ситуація дійсно дивна, адже раніше директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль повідомляв, що стан пацієнта є одним з ключових критеріїв, і якщо у людини гірший стан, то вона отримує більше балів в системі і вона повинна запропонувати його кандидатуру в першу чергу.
УНН зі свого боку вже звернувся до компетентних органів з проханням повідомити як функціонує ЄДІСТ, раз в Україні можливі подібні випадки.
Відповідь Українського центру трансплант-координації на запит УНН очікує другий тиждень поспіль. У відомстві обіцяють надати інформацію наступного тижня.
Тим часом редакція збирає інформацію від родичів пацієнтів, які зіткнулися з подібними випадками розподілу донорських органів у системі ЄДІСТ.