В Україні вже 10 блоків ТЕС вивели в аварійний ремонт
Київ • УНН
КИЇВ. 8 лютого. УНН. На ранок 8 лютого в аварійний ремонт були виведені 10 енергоблоків українських теплових електростанцій. Про це в Telegram-каналі повідомив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, передає УНН.
Цитата:
"Станом на ранок 8 лютого у аварійному ремонті знаходиться всього 10 енергоблоків: 8 блоків на ТЕС групи ДТЕК та по одному на Донбасенерго та Київтеплоенерго", - повідомив Герус.
Деталі
Зі слів Геруса, на початку цієї доби в аварійний ремонт були виведені ще два енергоблоки - блок №9 Бурштинської ТЕС (група компаній ДТЕК) та блок №4 Київської ТЕЦ-5.
Натомість із ремонту був повернутий блок №1 Вуглегірської ТЕС (Центренерго).
При цьому, згідно з оприлюдненими ним даними, ще п'ять блоків зробили аварійну заявку, через неможливість роботи з причини відсутності палива.
"Система збалансовуються за допомогою газових блоків Центренерго, додаткового виробітку Укргідроенерго та імпорту", - додав нардеп.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Імпорт електроенергії з РФ покрив 0,2% від добового споживання - Укренерго
Станом на 10:30, з його слів, імпорт становить:
- з Республіки Білорусь 560 МВт
- із РФ 0 МВт
- із Словаччини 276 МВт
- із Угорщини 30 МВт
"Система збалансована, усім споживачам є стабільна та безперебійна подача електроенергії", - відзначив Герус.
Що було раніше
Відключення ТЕС в Україні вже ставалися у лютому. 3 лютого Запорізька ТЕС повністю відключилася від енергосистеми. Тоді причиною назвали замикання на підстанції "Луч" Запоріжжяобленерго. Через аварію в Енергодарі і Дніпрорудному зникали світло і вода. Внаслідок повного розвантаження Запорізької ТЕС в ОЕС України з’явився дефіцит потужності 750 МВт, який диспетчери Укренерго, як повідомлялося, компенсували за рахунок збільшення виробництва електроенергії на гідроелектростанціях (ГЕС та ГАЕС).
Днями той же Герус повідомляв, що ще у двох областях аварійно зупинились енергоблоки ТЕС.
Це відбувається на тлі кризової ситуації з поставками вугілля на ТЕС і "тарифної кризи".
Ситуація з нестачею вугілля
Запаси вугілля на складах ТЕС з початку листопада 2020 року зменшилися у 5,5 рази - ситуацію в Укренерго називали критичною.
У РНБО ще 15 січня скликали нараду щодо безперервного енергопостачання населенню, обговоривши зокрема й проблему з постачанням вугілля на ТЕС у необхідній кількості.
Водночас, в Укренерго запевнили, що на тлі такої ситуації "жодних відключень будь-яких категорій споживачів за минулий тиждень (18-25 січня - ред.) та станом на зараз не відбулося, графіки обмеження потужності (ГОП) та аварійного відключення (так звані "віялові відключення") не застосовувалися і наразі не плануються до застосування". Інформація про можливість таких заходів раніше з'явилася у мережі.
При цьому регулятор анонсував, що проведе позапланові перевірки ТЕС через нестачу вугілля.
Тарифна криза
З 1 січня 2021 року в Україні значно зросли тарифи на комуналку, при чому - як за світло, так і за газ. Це обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
Так, з початку року було скасовано пільговий тариф в 90 коп/КВт-год для населення на перші 100 кВт-год електроенергії і встановлено єдиний тариф на рівні 1,68 грн/кВт-год. Постанова Кабміну, якою підвищується ціна, ухвалена нібито з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення із січня 2021 року, так пояснили у Міненерго. Наразі питання "вирішили" компенсаціями - українцям роздадуть 1,4 млрд грн з держбюджету, але не всім, а лише окремим категоріям населення.
Слід додати, що 2020 року у своєму звіті Європейська комісія вказала, що ціни на електроенергію в Україні майже на 38% вищі від середньої вартості у країнах Європи. За цим показником Україна опинилася поряд з такими країнами як Греція, Мальта, Болгарія, Угорщина та Польща, де ціни на електроенергію найвищі в Європі.
Варто додати, що ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.