Україна зробила перший крок до впровадження суду присяжних
Київ • УНН
Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №3843. Документ передбачає запровадження в країні системи суду присяжних.
Парламент ухвалив в першому читанні законопроєкт, який передбачає запровадження в Україні суда присяжних, повідомляє УНН із посиланням на депутатський корпус.
Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт про запровадження в Україні суда присяжних (№3843)
Своєю чергою народний депутат Ярослав Железняк додав, що також у першому читанні Рада ухвалила законопроєкт № 3844 "Про судоустрій" у зв’язку із судом присяжних.
Законопроєктом пропонується встановити в окремому законі "Про суд присяжних", що суд присяжних — це форма безпосередньої реалізації природнього, закріпленого в Конституції України права народу на здійснення правосуддя. Він буде здійснювати судочинство в суді першої інстанції у кримінальних справах.
Суд присяжних складається з одного професійного судді і Лави присяжних. Професійний суддя суду присяжних є процесуальним головуючим у судовому засіданні та не бере участі в прийняті рішення Лавою присяжних по суті обвинувачення.
Лаву суду присяжних складають 8 присяжних. Склад Лави формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів у присяжні із числа громадян України, які постійно проживають у відповідному суддівському окрузі.
Лава присяжних, за наслідками судового розгляду обвинувачення особи постановляє рішення по суті обвинувачення (вердикт).
При цьому здійснення правосуддя громадянином України, якого обрано як присяжного, є не лише правом, а й конституційним та громадянським обов’язком.
Присяжний залучається до здійснення правосуддя у складі однієї Лави суду присяжних на строк розгляду лише однієї судової справи.
Хто зможе стати присяжним
Присяжним зможе стати громадянин України, який досяг 21 року і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
Не зможуть стати присяжними:
1)особи, визнані судом обмежено дієздатною або недієздатною;
2)особи, які перебувають на обліку в наркологічному, психоневрологічному закладах у зв’язку з лікуванням від алкоголізму, наркоманії, токсикоманії та/або мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають реалізації прав та обов’язків присяжного;
3)особи, які мають незняту чи непогашену судимість, та/або які є учасником кримінального провадження як підозрюваний чи обвинувачений;
4) чиновники, адвокати, нотаріуси тощо.
Громадянин, якого обрано до списку кандидатів у присяжні, зобов’язаний повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя. Ненадання такої інформації в разі її наявності передбачає притягнення винуватих осіб до відповідальності.