У ЄС встановлюють терміни наступної хвилі розширення – ЗМІ
Київ • УНН
КИЇВ. 9 січня. УНН. Євросоюз має намір визначити 2025 рік як “дедлайн” — останній строк — для наступної хвилі розширення, але суперечки в Балканських країнах можуть затримати цей процес, передає УНН з посиланням на EUobserver.
“Партнери із Західних Балкан мають тепер історичне вікно можливостей. Вперше їхня перспектива вступу має найкращі часові рамки,” — сказано в новому стратегічному документі, який буде затверджено 14 лютого.
“З сильною політичною волею, впровадженням реальних реформ та вирішенням тривалих суперечок із сусідами, Чорногорія та Сербія повинні бути готовими до членства до 2025 року”, — йдеться у проекті документа.
Також в документі зазначено, що Албанія, Боснія, Македонія та Косово “також повинні бути добре розвинені на європейському шляху до того часу”, або, як зазначається у дужках, їхні “переговори... повинні бути добре розвинені до того часу”.
Сербія та Чорногорія вже почали переговори про вступ до ЄС. Албанія та Македонія сподіваються зробити це в цьому році, якщо Македонія зможе вирішити спір про свою назву з Грецією.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Греція хоче цього року вирішити суперечку щодо назви "Македонія"
Боснія сподівається отримати статус “кандидата” в ЄС, тоді як Косово розглядає можливість офіційно попросити, щоб його визнали кандидатом.
Документ Єврокомісії попереджає, що місцеві суперечки Західних Балкан можуть затримати швидкі терміни вступу, і пропонує вирішувати прикордонні спори в арбітражних судах, наприклад у Гаазі.
Найбільш суперечливий спір стосується неприйняття Сербією незалежності Косово.
Ще одне невирішене питання щодо назви Македонії може бути вирішене в найближчі кілька місяців, зазначає видання.
Греція тривалий час блокувала македонські переговори про вступ до ЄС та НАТО, оскільки назва Македонії збігається з назвою прикордонного грецького регіону. Але уряди в Скоп’є та Афінах засвідчили, що вони близькі до врегулювання питання в ООН.
Окрім того, у плани ЄС входить підготовка до захисту від російської пропаганди в контексті зростання впливу РФ у регіоні.
Минулого року ймовірні російські шпигуни намагалися здійснити переворот в Чорногорії, щоб зупинити його приєднання до НАТО. Міністр закордонних справ Албанії Дітмір Бушаті нещодавно заявив, що очікує подібних “брудних трюків” у Македонії в цьому році.
Нагадаємо, 9 січня ЄС узгодив свої списки підсанкційних осіб і організацій з останньою резолюцією Ради Безпеки ООН щодо Північної Кореї, додавши в них 16 осіб і одне відомство.