У Держпродспоживслужбі поки не знають, як пташиний грип потрапив в Україну
Київ • УНН
КИЇВ. 4 лютого. УНН. Держпродспоживслужба оперативно локалізувала єдиний спалах пташиного грипу в Україні. Втім, як інфекція потрапила, ймовірно, з ЄС одразу на Вінниччину — поки невідомо, повідомляє УНН.
Деякі орнітологи припускають, що джерелом інфекції були зовсім не дикі птиці, яких зазвичай звинувачують у перенесенні грипу.
“Виникає питання, яким чином взагалі встановили, що мова йде саме про пташиний грип і що його занесли дикі птахи? Хіба поряд із підприємством, де було зафіксовано спалах, були знайдені мертві птахи? Десь у місцях, де вони скупчуються? Якщо пташиний грип занесла дика птиця, то першим показником цього є факт знахідки неподалік мертвої дикої птиці. Особисто я про такі факти не чула, і це свідчить про те, що не у диких птахах причина”, — зазначила орнітолог “Українського товариства охорони птахів” Ольга Яремченко.
“Не може бути такого, щоб від дикого птаха, який перебуває на водоймі, пташиний грип перенісся на курку, яка утримується на підприємстві”, — наголосила вона.
Спалах пташиного грипу, який згодом став підставою для заборони всього експорту української курятини в ЄС міг бути елементом конкурентної війни, вважають експерти. Не виключено, що інфікування вінницького підприємства — ніщо інше як диверсія.
Втім, такий сценарій поки не підтверджують у Держпродспоживслужбі. Там нині саме вивчають джерела інфікування.
“Враховуючи попередні результати епізоотичного розслідування, епізоотичну ситуацію щодо грипу в країнах ЄС, що межують з Україною, особливості епізоотичного процесу при грипі птиці у диких птахів, властивості збудника грипу птиці, міграційні шляхи дикої перелітної птиці, погодні умови в останні 2 місяці, рівень біобезпеки в господарстві — найбільш вірогідним джерелом інфекції є інфіковані дикі птахи”, — розповіли контролери.
Поряд з цим, фахівці називають кілька ймовірних шляхів інфікування птиці. Йдеться про корми, до яких мали доступ дикі перелітні та синантропні птахи, а також людський фактор.
“Унаслідок низького рівня біобезпеки в господарстві працівники господарства, які раніше могли знаходитися у місцях, де перебували дикі або синантропні птахи, при відвідування пташника могли бути переносниками збудника”, — розповіли у Держпродспоживслужбі, додавши, що інші версії занесення грипу птиці вважаються менш ймовірними.
Нагадаємо, Євросоюз обмежив ввіз української курятини через поодинокий спалах пташиного грипу, який було зафіксовано 18 січня на території ПП “Хутір”, що на Вінниччині і який ймовірно прийшов до нас з ЄС. У “Союзі птахівників” вважають, що реакція європейців на спалах пташиного грипу в Україні могла бути, однак не така жорстка.
Річ у тім, що ПП “Хутір” курятину за кордон ніколи не поставляло. Однак рішення ЄС торкнулося усіх українських експортерів продукту, які скрупульозно захищають своє виробництво від подібних інфекцій і які одразу заявили про відсутність грипу птиці на їх птахофабриках. Проте, ЄС, порушуючи попередні домовленості, заборонив ввіз м’яса птиці не точково, а з усієї України.
Нині українська влада веде термінові консультації з ЄС та сподівається на якнайшвидше відновлення торгових відносин.