Сума позову китайських акціонерів ПАТ "Мотор Січ" проти держави Україна збільшилася на 2,8 млрд грн

Сума позову китайських акціонерів ПАТ "Мотор Січ" проти держави Україна збільшилася на 2,8 млрд грн

Київ  •  УНН

 • 12185 перегляди

КИЇВ. 15 лютого. УНН. Сума позову китайських інвесторів ПАТ "Мотор Січ" до держави зросла на, як мінімум, 100 млн дол. - з 3,5 млрд дол. до близько 3,6 млрд дол., що в гривневому еквіваленті становить додаткові 2,8 млрд до раніше висунутих вимог. Про це повідомляється на сайті, де розміщується інформація для акціонерів ПАТ "Мотор Січ", пише УНН.

Як відомо, причиною початку розгляду в міжнародному арбітражі стали недружні дії української влади, результатом яких є експропріація інвестицій китайських акціонерів "Мотор Січі". 13 січня 2021 р. Печерський райсуд Києва вже визнав китайських інвесторів ПАТ "Мотор Січ" стороною, потерпілою від дій української влади, а саме - від протиправних дій СБУ.

Безпосередньою причиною збільшення суми позову до держави Україна є приєднання до нього нових позивачів. "Китайські інвестори ПАТ "Мотор Січ" збільшили попередню суму збитків на мінімум 100 млн дол., що стосується їх вимог в спорі проти України, розгляд якого відбувається в міжнародному арбітражі - з 3,5 млрд дол. до не менше 3,6 млрд дол. Збільшення суми попередніх вимог обумовлено тим, що початкова група позивачів була розширена шляхом включення ще декількох китайських акціонерів, які також зазнали значних збитків внаслідок дій України в порушення її міжнародних зобов'язань. Інвестиційний спір має розглядатися арбітражним судом ad hoc, який зараз формується сторонами", - сказано в офіційному повідомленні.

Китайські акціонери "Мотор Січ" в жовтні 2020 року подали Міністерству юстиції України документ з попередженням про намір почати міжнародний арбітраж проти України (Notice of Investment Dispute). У ньому вони зазначили, що дії державних органів країни суперечать українсько-китайській міжурядовій угоді про взаємне заохочення і захист інвестицій, а блокування доступу до управління компанією кваліфіковано як її "протизаконна експропріація".

Китайська сторона запропонувала створити міжвідомчу робочу групу для переговорного врегулювання ситуації за участю всіх зацікавлених сторін. Згодом було проведено лише одне засідання цієї групи, хоча китайські акціонери "Мотор Січ" так і не отримали його протоколу. На початку грудня 2020 року китайські акціонери повідомили український Мін'юст про передачу спору на розгляд міжнародного арбітражу у зв'язку з неможливістю переговорного врегулювання. Мін'юст уже попросив виділити йому з бюджету на безтендерній основі кілька мільйонів доларів для супроводу спору.

Після введення указом Зеленського з ініціативи СБУ санкцій проти китайських акціонерів "Мотор Січ", вони назвали подію "варварським пограбуванням" і заявили про намір захищати свої інтереси. Згодом СБУ і Нацгвардія України при підтримці "тітушок" парамілітарних націоналістичних організацій здійснили штурм будівлі, де планувалося проведення загальних зборів акціонерів. І в той же день Президент Зеленський заявив, що не допустить продажу "Мотор Січ".

МЗС КНР вже зробило заяву, що категорично не сприймає односторонніх санкцій щодо китайських компаній і вимагає від України дотримуватися принципів законності, а після цього направило ноту Міністерству закордонних справ України. Зміст документа не розголошується, але експерти впевнені, що йдеться про жорстку реакцію КНР на те, що сталося - від обмежувальних заходів щодо українського експорту до персональних санкцій щодо українських політиків і топ-чиновників, причетних до тиску на китайських інвесторів "Мотор Січ". За підрахунками аналітиків, для української економіки дії КНР можуть мати руйнівні наслідки через втрату понад 10 млрд дол., тому що Україна втратить значну частину валютної виручки від експорту, а також буде змушена виплачувати багатомільярдну компенсацію за позовом в міжнародному арбітражі.