Провокації і дестабілізація ситуації в країні. Що насправді відбувається під стінами суду у справі Стерненка?
Київ • УНН
КИЇВ. 16 червня. УНН. Бійки, фаєри і ляскіт димових шашок в натовпі з декількох десятків молодих людей, які скандують "за Стерненко" і численних правоохоронців, стіною стоять біля стін Шевченківського суду. Так справа Сергія Стерненко, екс-лідера одеського "Правого сектора", через 2 роки зі скрипом все-таки дійшло до розглядів і призвело до справжнього штурму будівлі суду. І навряд чи тут йшла мова про будь-який захист лідера націоналістів, на ділі - чергова спланована і відпрацьована провокація за сценарієм протестів в Штатах, тільки замість Флойда - Стерненко. Не дуже вдала спроба, адже за радикалом Стерненко реально вбитий чоловік і судять його за фактом, передає УНН.
Спусковим гачком стало те, що поліція не стала пускати на засідання мітингувальників на підтримку свого ідейного лідера, навіть після того, як на вулицю вийшов сам Стерненко і заявив, що всі присутні - його "поручителі", що дає їм право бути присутніми на засіданні.
У відповідь незадоволена натовп пустила в хід пітарди і фаєри. Про відповідальність за тиск на суд, за що зійшов би подібний перформанс в будь-якій нормальній країні, мови поки немає. Та й бути, напевно, не може, адже у націоналістів є, навіть не те, що своє лобі, - є ціла інфраструктура щодо захисту радикалів на чолі зі своїми бенефіціарами, в числі якої і ЗМІ, і нардепи, і бізнес. Звичайно ж, такими акціями керують певні особистості, серед яких і політики. Тільки це все - за лаштунками. А на сцені танцюють активісти, невпинно борються з правоохоронцями за "права людини", на цей раз під стінами Шевченківського суду. На сцені - звинувачення на адресу Авакова, незважаючи на те що справа Стерненко веде СБУ. Адже справжня мета вистави - дестабілізація ситуації в країні, через дискредитацію всієї правоохоронної системи!
У нас же будь-який припинення заворушень прийнято обов'язково рознести (і якомога голосніше) по сторінках преси і соцмереж як свавілля правоохоронних органів над "мирним" народом. Потрібен лише привід. Провокація. Тут все по прокатаної: співробітників поліції штовхали, обзивали, обливали з пляшки водою. Справа дійшла і до нападу натовпу на пресу, зокрема журналістів Шарій.нет, Страна.юа, ZIK. Окрема ситуація з журналістом телеканалу NewsOne після питання, заданого Стерненко: чому той активно коментує застосування сили поліцією щодо мітингувальників, але мовчить про напад прихильників на журналістів? У відповідь на журналіста кинулася натовп: штовхалася, плювалася, обливала водою, через що поліції довелося взяти його в кільце, протестувальники не напали на нього.
"Є великий тиск на суд з боку мітингувальників. Справа Стерненко дуже непроста, і воно може бути каталізатором певних процесів. Деякі політичні сили використовують цю справу для своїх рейтингів. В процес штучно приплітають всіх - і правоохоронців і Авакова, хоча поліція ніякого відношення до цієї справи не має, його веде СБУ. І дивно чути звинувачення в бік глави МВС у цій справі і заклики піти у відставку. За вчорашніми зіткнень біля суду вже ведеться розслідування і справу передано в ГБР. І така швидка реакція правоохоронців на те, що сталося дуже красномовна. І розмови про те, що поліція прикриває "своїх" - не працюють. Реформа поліції, яка триває вже 6 років, проходить складно, але результати її видно. Є політичні сили, які хочуть "виїхати" на ділі Стерненко, в той час, як суду заважають працювати, заважають вислухати аргументи і прийняти рішення ", - коментує Тарас Семенюк, експерт з політичних питань.
Вишенькою на торті цього дійства став театральний жест самого Стерненко, демонстративно порвав рішення суду. Ось тільки неповага чи це до влади - навряд чи. Це скоріше демонстративна зневага і презирство до закону - кістяка держави, тобто - заклик до порушення будь-яких норм закону і небезпечна гра на свою публіку.
Ірина Верещук, народний депутат фракції "Слуга Народу": "Людина має право на захист, в тому числі і в судовому порядку. Але людина не має права рвати публічно рішення суду, навіть якщо він з ним не згоден. Люди, які буду переконувати нас, що таке право людина має, - діють деструктивно щодо національних інтересів України. Наш національний інтерес - це верховенство права і закону. І навіть якщо є порушення і людина вважає, що держава не захищає його права і свободи, ніхто не дає право порушувати закони топтатися на рішенні суду. Якщо ми хочемо бути країною, яка рано чи пізно приєднається до демократичних країн, ми повинні вчитися. І активісти, в першу чергу ті, хто був на Майдані, повинні показувати приклад того, як треба боротися, навіть при свавілля влади. Але вчора була продемонстрована інша позиція. У роботу журналістів втручалися, правоохоронців обливали водою, провокували з усіх боків. Я не кажу, що з боку правоохоронців не було перевищення обов'язків. Але нам всім треба відійти на крок назад і не нагнітати ситуацію, адже що це дасть? Нова агресія, новий хаос на вулицях? Кого ви хочете налякати і чим? Ви бачите, що твориться в США. Ми хочемо цього на наших вулицях? "
Після відпрацьованої за сценарієм акції за планом в інтернет-просторі запустили "громадську думку", і в бік правоохоронців полетіли звинувачення в "зайвому тиску" ... І в побитті звинуватили, правда поки підтвердити нічим. Зате виникає питання, як потрібно було втихомирювати штурм? Застосування сили заради стримування масових кровопролить, заворушень, здатних завдати значної шкоди - невід'ємне право правоохоронних органів! Контроль над стихією натовпу, яка не знає ціни людського життя, - обов'язок поліції. Якщо поліція буде безхребетною і податливою, якою її часом хочуть бачити, країну накриє хаос і безлад на вулицях. Дії поліції зобов'язані бути жорсткими і рішучими.
Окрему увагу варто приділити закидам у тиску на свободу слова, після того як правоохоронці почали виводити з-під будівлі суду журналістів без пояснень. Мовляв, існують і інші способи захисту журналістів, крім їх усунення з місця, мовляв, кричуща несправедливість: виводять журналістів, ще й без пояснень, а не нападників. А ось, власне "відповідь": коли "стерненковци" напали на журналістку телеканалу ZIK та поліція вирішила її захистити, а не відводити - натовп озвіріла ще більше і почала кидатися на поліцію. За підсумком запакувала 5-х, і тут же піднявся хай на весь світ. І незабаром з'явилося те саме, вже прославлене на весь інтернет, фото: поліція жорстко "пакує" в автозак невідомого "цивільного", в зв'язку з чим Андрій Крищенко заявив про проведення службового розслідування для встановлення вини поліцейських.
Тут варто відзначити підтримку мітингувальників виступали і представники "Голосу" і "євросолідарності", які заявили про звіряче побиття "звичайних громадян". Але як би там не було, подібний сценарій потроху себе виснажує: суспільство втомилося від проплачених радикалів і псевдонаціоналістів, і будь-які спроби організувати заворушення не будуть сприйняті і підтримані. Можливо, якісь локальні акції ще й залишаться, та й то за умови їх солідної фінансової підтримки.