Президент досі не підписав “соєві правки”
Київ • УНН
КИЇВ. 27 серпня. УНН. Документ, що позбавляє виробників сої експортного ПДВ був прийнятий Верховною Радою три місяці тому, але Президент України досі не підписав його. Про це свідчать дані порталу ВР, передає УНН.
Наприкінці травня парламент підтримав за основу та в цілому соєво-ріпаковий законопроект № 7403-Д.
Документ дає право отримувати відшкодування ПДВ при експорті сої і ріпаку виробникам першої ланки, які вирощують ці культури і безпосередньо самі ж їх експортують.
Згідно з Конституцією України, Президент повинен був підписати або ветувати закон протягом 15 днів з моменту його отримання. Проте, з тих пір як спікер парламенту Андрій Парубій направив закон на підпис Президенту пройшло понад 3 місяці, а інформація про подальшу долю закону на сайті ВР відсутня.
"Виходить так, що Гарант Конституції порушує Конституцію, бо документ ані ветований, ані підписаний“, — коментує ситуацію голова асоціації “Аграрний союз України” Геннадій Новіков.
Разом з тим, норма, яка, згідно з законом, позбавляє виробників сої експортного ПДВ, має вступити у дію менше аніж за тиждень — з 1 вересня. Проте, документ з невідомих причин досі перебуває на опрацюванні в Адміністрації Президента.
Українські аграрії тим часом нагадують, скасування відшкодування ПДВ на сою призведе до мільярдних втрат.
"У виграші будуть ті, хто експортують олію і шроти — продукти переробки сої, бо їм податок на додану вартість (ПДВ) відшкодовується. Натомість, товаровиробники втратять в ціні — збитки середніх і малих аграріїв сягнуть біля 2,5 млрд грн", — каже Новіков.
Більше того, через скасування експортного ПДВ на сою українські аграрії зазнають подвійних втрат, додає він.
"Річ у тім, що раніше аграрії закладали у вартість сої ту частинку ПДВ, яку вони у підсумку відшкодують: вартість сої плюс 16,6% ПДВ. Тепер аграрій, розуміючи, що він не отримає відшкодування ПДВ, уже відніматиме, а не додаватиме, ці 16,6% від вартості сої. Простіше кажучи, фермерам доведеться занижувати вартість своєї продукції“, — пояснив аграрій.
Натомість, українські переробники сої опинилися у подвійному виграші, зауважив Новіков. Вони матимуть змогу купувати продукт за меншою ціною і відшкодовувати ПДВ за його експорт.
Нагадаємо, одним з найбільших переробників і водночас лідером серед аграріїв за сумою повернення ПДВ є компанія “Кернел” народного депутата, члена Комітета ВР з питань податкової та митнї політики Віталія Хомутинніка.
З початку року “Кернел” отримав вже бильше 4 млрд грн.