$41.520.14
47.710.05

Перехід на "літній час": чи переведуть стрілки годинника в Україні, та як це впливає на організм

Київ • УНН

 • 227605 перегляди

30 березня о 3:00 Україна перейде на літній час, стрілки годинника потрібно буде перевести на годину вперед. Переведення годинників може негативно вплинути на біологічні ритми та загальний стан здоров'я.

 Перехід на "літній час": чи переведуть стрілки годинника в Україні, та як це впливає на організм

30 березня о 3:00 Україна перейде на "літній час". Годинники необхідно перевести на годину вперед. УНН розповідає, що відомо про переведення стрілок годинників в Україні, та як це впливає на організм та сон взагалі. 

Деталі 

Переведення годинників в Україні регулюється постановою Кабінету міністрів №509 від 13 травня 1996, в якій йдеться, що "Запровадити на території України такий порядок обчислення часу: час другого часового поясу (київський час) з переведенням щорічно  годинникової стрілки в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад". 

Україна переходить на літній і зимовий час, починаючи з 1981 року. Про скасування переведення стрілок годинників в Україні говорили доволі давно. Зокрема, Україна намагалася відмовитися від переведення годинників у 2011 році, проте пізніше це рішення скасували.

Доволі активно скасувати сезонне переведення годинників заговорили у 2020 році, коли у жовтні того року перший віце-спікер Верховної Ради, а нині спікер Ради Руслан Стефанчук подав до парламенту відповідний законопроєкт. 

За проєктом закону, передбачалося, що Україна назавжди залишитися у "зимовому часі", або ж UTC+2 за міжнародною шкалою.  

В пояснювальній записці Стефанчук вказував, що спрямований не тільки на вирішення питань щодо визначення правових засад обчислення часу в Україні, а й покликаний забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України, оскільки, як відомо, на тимчасово окупованих територіях України встановлений час держави-агресора – російської федерації.

"Тому встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу в свою чергу дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій", - зазначав Стефанчук.

Також спікер Ради аргументував це тим, що законопроєкт спрямований на захист здоров’я населення, оскільки на думку більшості науковців та лікарів, зазначений порядок обчислення часу в частині щорічного переведення стрілок годинника на одну годину вперед і назад, несе ряд негативних наслідків, викликає значне погіршення стану здоров’я громадян в період адаптації до "літнього" та "зимового" часу.

Такий "сезонний часовий стрибок" призводить до зміни біологічних ритмів людини, що негативним чином відображається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. 

Проте законопроєкт було ухвалено в першому читанні лише у березні 2021 року, і тому часу для його ухвалення у другому читанні майже не залишалося. Окрім того, депутати не змогли його навіть підтримати  у другому читанні, тому його відправили на повторне друге. 

Однак, вже у липні 2024 Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №4201 про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній.

Рада ухвалила законопроєкт про скасування переходу на "зимовий" та "літній" час16.07.24, 14:56 • 26889 переглядiв

Після відхилення блокуючих постанов для його підписання, закон все таки був відправлений на підпис Президенту України Володимиру Зеленському, який досі його не підписав та, ймовірно, не збирається. 

Скасування переходу на "зимовий" та "літній" час: Рада розблокувала підписання закону21.08.24, 15:53 • 25924 перегляди

В жовтні видання ВВС з посиланням на джерела повідомляло, що Президент Зеленський не збирається підписувати законопроєкт. 

Постійний "зимовий час": Зеленський не планує підписувати закон - ЗМІ24.10.24, 13:41 • 18501 перегляд

В коментарі УНН сомнологиня Дар’я Пилипенко розповіла, що переведення стрілок годинника негативно впливає на людину. 

Двічі смикати за рік.. воно негативно впливає. По-друге, "літній час" - це штучний час. Біологічний час - це "зимовий". Треба залишатися на "зимовому часі" однозначно. Наприклад, перехід на "літній час" це більш тривожить організм, тому що відбувається накопичена нестача сну, яка не може ніколи навіть компенсуватися. І знову ж таки, ми не можемо пристосуватися до літнього часу прямо на 100% ніколи. І плюс у нас взагалі, у всіх українців є дефіцит сну. В принципі ми не досипаємо

- сказала Пилипенко. 
Brent
$66.03
Bitcoin
$92,579.20
S&P 500
$5,380.11
Tesla
$256.53
Газ TTF
$34.16
Золото
$3,334.45
Ethereum
$1,769.54