Нова програма уряду викликає повагу - експерт
Київ • УНН
КИЇВ. 29 травня. УНН. Днями уряд презентував програму стимулювання економіки. Мета документу - подолати тривалу кризу. Презентація програми відбулася для обмеженого кола осіб - міністрів КМУ, але чорновий варіант стратегічно важливого документу потрапив до рук експертного середовища. Про це у своєму блозі написав економіст, міжнародний експерт Ігор Гарбарук, передає УНН.
За словами Гарбарука, зазначена програма викликає повагу. Це якісний документ - починаючи від структури його формування і закінчуючи інформаційним наповненням.
"Перш за все видно те, що заявлені Президентом ініціативи щодо пожвавлення економіки країни на рівні уряду починають отримувати своє втілення. Також неозброєним оком помітно, що основу програми формували не кабмінівські чиновники, а фахівці, які мають пряме відношення до тих секторів економіки, про які в ній йдеться", - говорить експерт.
Так, у програмі йдеться про підтримку бізнесу та створення умов для залучення інвестицій, захисту вітчизняного виробника і зменшення податкового пресу, доступності вітчизняного бізнесу до кредитних ресурсів, продовження мораторію на позапланові перевірки.
Але все ж, на думку Гарбарука, програму варто трохи доопрацювати. Зокрема, порушити питання лобізму інтересів національних компаній на рівні уряду. Як на зовнішніх ринках, так і всередині України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аграрні аташе, просування і інтернаціоналізація: як Україна планує рятувати експорт.
"Вважаю, що закупівлі за рахунок бюджету повинні проводиться виключно в українських компаній. Виключно - це означає 100%, не дивлячись на те, що саме закуповується - продукти харчування для армії, обладнання для державних підприємств або складові для нашого машинобудування", - пояснив він.
Значно більшої уваги варто приділити питанню підтримки ключових галузей-драйверів економіки - здатних забезпечити її швидке зростання.
"Дієва, а не декларативна підтримка державою наших агровиробників дозволить не тільки забезпечити якісними продуктами харчування потреби внутрішнього ринку, а й активно просувати наші національні бренди на зовнішніх ринках", - вважає експерт.
Гарбарук нагадав, що пандемія вірусу COVID-19 запустила в світі стійку тенденцію впровадження політики протекціонізму на рівні держави на користь вітчизняних виробників. Це, зокрема, констатував і глава держави Володимир Зеленський. Тепер важливо перейти від слів до дії, вважає Гарбарук.
"Чи можна допускати, щоб з українського дерева вироблялися італійські меблі, з українського борошна випікалися французькі круасани, а видобутий в Україні титан світові авіа-виробники використовували при будівництві своїх лайнерів?! Може щось потрібно робити самим?", - аргументував експерт, додавши, що Україна, роблячи ставку на політику протекціонізму, захистить громадян країни від вимушеного працевлаштування за кордоном.
Нагадаємо, власник агрохолдингу МХП (курятина "Наша Ряба") Юрій Косюк заявив про глобальні плани розвитку сільської місцевості. Експеримент почнеться у Каневі, Ладижині, Миронівці - міст присутності МХП.
"Канів, Ладижин, Миронівка... Ми з ними почнемо програму, де разом з місцевою владою, з громадами будемо створювати центри глобальної урбанізації. Ми зрозуміємо, чому люди виїжджають з цих міст і разом спробуємо ці проблемні питання зняти, щоб це не було: медицина, освіта або інший "біль" людей. Ми будемо не тільки учасником процесу, ми будемо фінансистами цього процесу. Це буде наш внесок у локальну урбанізацію та пожвавлення територій. Щоб ці люди не виїжджали за кордон, або у Київ. Я хочу, щоб вони залишилися вдома і їм було комфортно", - розповів Косюк.