Не лише "Юнком": у ТКГ повідомили про ядерні об’єкти на Донбасі, які має перевірити МАГАТЕ
Київ • УНН
КИЇВ. 1 березня. УНН. Окрім шахти “Юнком”, на якій стався ядерний вибух, на Донбасі є ще два ядерні об’єкти, які має перевірити МАГАТЕ. Про це в коментарі УНН розповів спікер української делегації в Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович.
Цитата:
"Є ще два ядерні об’єкти (крім шахти "Юнком“), які є в переліку МАГАТЕ і які періодично мають бути інспектовані. Це один медичний заклад в Луганську, і якийсь дослідницький апарат в Донецьку, який містить радіоактивні матеріали, які підлягають контролю з боку МАГАТЕ. Зараз прийшов час контролю МАГАТЕ”, — сказав Арестович.
Деталі
Зі слів спікера української делегації, МАГАТЕ вважає питання відповідальністю України, тому звернулося до Києва, який, своєю чергою, почав переговори з РФ щодо проведення інспекції.
“Навіть на останньому засіданні Кравчук особисто попросив Гризлова. Гризлов сказав — "это "ЛНР" і "ДНР" должны решать“. Все, як завжди, і зводиться до одного. Але, тиск МАГАТЕ і жарти з ядерними матеріалами — це штука складніша, аніж здається росіянам. Я думаю, буде посилено тиск ще і з цього напрямку”, — каже співрозмовник УНН.
“Що стосується фактичних досліджень: зараз діє програма, наша економічна підгрупа, певна ГО спільно з міжнародними інститутами відповідними займається дослідженням впливу ґрунтових вод на ситуацію на Донбасі. У травні вони мають завершити цей дослідницький проект, він триває майже рік, і надати результати. Тоді ми будемо мати офіційні результати, що там відбувається з ґрунтовами водами на Донбасі, зокрема і з цією шахтою”, — додав він.
Контекст
На початку лютого, виступаючи на засіданні Радбезу ООН, перший президент України, очільник української делегації для участі в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що тимчасово окупований Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи через радіоактивні викиди, оскільки в шахті “Юнком”, у якій проводили ядерний вибух, не відкачують воду.
З його слів, внаслідок російської агресії, МАГАТЕ не в змозі здійснювати перевірку локацій на окупованих територіях, де використовується ядерний матеріал.
Як стало відомо минулого тижня, зусилля української сторони досягти домовленості в межах ТКГ щодо направлення інспекторів МАГАТЕ на тимчасово окуповані території Донбасу поки не дали результату, адже російська сторона унеможливлює ухвалення рішення ТКГ з цього питання.