$41.520.14
47.710.05

МОЗ планує регулювати ціни на безрецептурні ліки: в ОП застерігають про ризики

Київ • УНН

 • 128969 перегляди

В Офісі Президента побоюються, що цінові обмеження на певні безрецептурні ліки можуть призвести до корупції та обмежити конкуренцію для нових виробників.

МОЗ планує регулювати ціни на безрецептурні ліки: в ОП застерігають про ризики

Заступник Міністра охорони здоров’я Едем Адаманов під час робочої наради заявив, що МОЗ планує визначити перелік безрецептурних лікарських засобів (ОТС-препаратів), на які будуть запроваджені цінові обмеження. Про це повідомив поінформований співрозмовник УНН, який був присутній на нараді.

Однак, така ініціатива викликала заперечення з боку заступника керівника Офісу Президента Ірини Верещук. Зокрема, вона наголосила, що такий підхід створює передумови для корупції, а додаткове обмеження ціноутворення може поставити нових виробників у неконкурентне становище. 

За словами співрозмовника УНН, нові обмеження ускладнять вихід нових гравців на ринок, знизять конкуренцію та створять ризики змови між учасниками ринку. В результаті споживач лише програє, оскільки його вибір скорочується, а виробники отримують можливість диктувати ціни у вузькому конкурентному середовищі.

Експерти фармацевтичного ринку також зазначають, що у країнах ЄС ціни на ОТС-препарати здебільшого не регулюються державою, а формуються виключно ринковими механізмами. Це означає, що запровадження в Україні державного контролю цін на окремі безрецептурні ліки суперечитиме європейській практиці.

Наразі офіційного рішення з цього питання немає, проте дискусії тривають. Чи дослухається МОЗ до застережень - питання відкрите.

Нагадаємо

Постанова Кабінету міністрів України №168 від 14 лютого 2025 року передбачає нові правила регулювання фармацевтичного ринку. Зокрема, було запроваджено обмеження націнок на постачальницько-збутові та роздрібні надбавки для всіх лікарських засобів, а не лише для окремих категорій, як це було до 1 березня.

Метою постанови було зниження цін на лікарські засоби та підвищення їхньої доступності для населення. Водночас пацієнтські організації застерігали, що надмірне регулювання може призвести до дефіциту ліків, закриття аптек у малих містах і селищах, а також припинення роботи соціальних програм підтримки пацієнтів.

Наразі також на базі МОЗ розробляються нормативно-правові акти щодо Порядку реферування цін на лікарські засоби та Порядку декларування цін на лікарські засоби в Національному каталозі цін.

Brent
$66.03
Bitcoin
$92,579.20
S&P 500
$5,380.11
Tesla
$256.53
Газ TTF
$34.16
Золото
$3,334.45
Ethereum
$1,769.54