Людство завмерло в ста секундах від кінця світу: пояснюємо чому
Київ • УНН
КИЇВ. 27 січня. УНН. Стрілку Годинника Судного дня залишили в 100 секундах від опівночі, повідомляє УНН з посиланням Bulletin of the Atomic Scientists. Пояснюємо чому так сталося.
У січні 2020 року Годинник Судного дня перемістили на позначку 100 секунд до опівночі, що ближче до півночі, ніж будь-коли в його історії. І на сьогоні вченими, серед яких і Нобелівські лауреати, прийнято рішення залишити стрілку на цьому загрозливому показнику.
Причини
Названо три основні причини: ядерна загроза, зміни клімату та пандемія коронавірусу.
Доктор Рейчел Бронсон, президент і головний виконавчий директор Bulletin of the Atomic Scientists, пояснила: “Стрілки Годинника Судного дня залишаються на позначці 100 секунд до опівночі, як ніколи близько до півночі. Смертельна пандемія COVID-19, що вселяє страх, служить історичним „тривожним сигналом“, яскравою ілюстрацією того, що національні уряди і міжнародні організації не готові протистояти загроза, що дійсно знищують цивілізацію - ядерній зброї та змінам клімату".
Відзначається, що ядерна загроза зросла в зв’язку з оновленням ядерного арсеналу багатьма країнами, а також розробкою гіперзвукових апаратів, засобів захисту від балістичних ракет і систем доставки зброї, які можуть використовувати звичайні або ядерні боєголовки. У світі як і раніше існує більше 13 000 одиниць ядерної зброї.
Відносно змін клімату, то вчені відзначають, що не дивлячись на деяке зниження показників забруднень у зв’язку з пандемією, 2020 рік став найспекотнішим за історію спостереження за кліматом, а також ознаменувався масштабними лісовими пожежами. Надалі ж, замість зниження споживання викопних енергоресурсів, людство може збільшити їх видобуток.
Що стосується пандемії коронавірусу, то вчені заявили, що вона лише підтвердила їх попередження і прогнози, про виникнення загрози, яку можна подолати лише шляхом узгоджених і спільних дій різних країн.
Годинник Судного дня. Що це?
Годинник Судного дня з’явився на обкладинці журналу Bulletin of the Atomic в 1947 році і показували 7 хвилин до опівночі. Час до опівночі — символ реальної загрози людству, заснований на рівні напруженості міжнародної обстановки. Слід зазначити, що в більшості випадків стрілку підводять ближче до “межі” або ж залишають на місці. Прогрес в запобіганні апокаліпсису був досягнутий в 1963 році після підписання міжнародного договору, який обмежив ядерні випробування — тоді світ опинився в 12 хвилинах від опівночі. А найспокійнішим роком став 1991 рік, коли стрілку пересунули на позначку 17 хвилин до півночі. Надалі ж вона або рухалася до “кінця людства” або залишалася на місці.