"Клуб білого бізнесу" Гетманцева: корупція, дискримінація та підконтрольність

"Клуб білого бізнесу" Гетманцева: корупція, дискримінація та підконтрольність

Київ  •  УНН

 • 165274 перегляди

Read in English

В Україні запускають "Територію високої довіри" для обраних платників податків. Експерти вбачають у цій ініціативі ризики дискримінації та корупції.

Окрім історичного підвищення податків, в Україні стартувала ще одна ініціатива голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева – так званий "Клуб білого бізнесу". Формально ідея виглядає привабливо: об’єднати прозорих підприємців, які сумлінно сплачують податки та дотримуються законодавства. Проте за гарною обгорткою ховаються очевидні ризики дискримінації, корупції та створення нових важелів впливу на бізнес, пише УНН.

Сумнівні критерії відбору

Рішення про те, хто з підприємців отримає "почесне" місце в "Клубі білого бізнесу", ухвалює не хто інший, як Євгеній Сокур – виконуючий обов’язки заступника голови Державної податкової служби та колишній помічник Гетманцева. Саме йому відведена роль "судді", який вирішуватиме, хто є "білим бізнесом", а хто ні.

Очевидно, що такий підхід відкриває двері для маніпуляцій. Достатньо уявити, що певний бізнес може потрапити до "чорного списку" за політичну чи економічну непокірність, тоді як лояльні до влади компанії будуть отримувати статус "білих" за закритими домовленостями. Подібна схема створює небезпечний прецедент для поділу бізнесу на "своїх" і "чужих".

"Презумпцію невинуватості у нас ніхто офіційно не відміняв! До тих пір, поки немає вироку суду, будь-який бізнес є білий. Тому зазначена ініціатива мною не сприймається, жорстко розкритикувалася і я радий, що колеги підтримують мою позицію. Це суто корупційна схема, надавання преференцій тому чи іншому бізнесу, який попадає в якийсь придуманий клуб, наразі це - неприйнятні умови!" - зазначив у коментарі УНН голова Руху #SaveФОП Сергій Доротич.

Водночас, за його словами, вирішує, хто з бізнесу повинен отримати членство у клубі особисто Гетманцев. "Як попасти (в клуб – ред.)? Це гарне питання, але це питання до Данила Гетманцева, який опікується цим клубом. На скільки мені відомо, ці списки буде формувати податкова", - зазначив Доротич.

Аби хоч трохи виправдатись в очах суспільства, податківці перестали називати цю ініціативу "клубом білого бізнесу".

"На щастя, на наші наполягання, нас - як аналітичних центрів, неодноразові, і податкова і керівництво податкового комітету припинили називати його взагалі "клубом білого бізнесу". Бо дійсно зауваження, що оці там пʼять тисяч компаній білі, а інші двісті тисяч, що сірі чи чорні? Вони зрозуміли наше занепокоєння і взагалі припинили його так називати. Наразі керівництво податкової зустрілось позаминулого тижня з усіма найбільшими бізнес асоціаціями, презентували цю історію і називають її зараз "Територією високого рівня довіри". Територією платників, у яких найвища сплата податків, тобто найвищий рівень до них довіри", - розповів УНН економічний експерт Олег Гетьман.

Дискримінація і корупція

Принцип роботи "Клубу білого бізнесу" вже зараз виглядає дискримінаційним. Замість того, щоб забезпечити рівні умови для всіх підприємців, держава фактично створює привілейовану групу. Ця ініціатива суперечить демократичним засадам та прозорості бізнес-середовища. Про що неодноразово попереджали як бізнес асоціації та експертне середовище, так і Офіс бізнес-омбудсмена.

"Для певних пʼяти тисяч компаній (які отримають "довіру" від податкової – ред.) буде окремий сайт, окремі функції додаткові в податковому кабінеті, де вони можуть перевірити інформацію по своїх контрагентах, мати додаткову інформацію по середніх зарплатах по галузях, відсутність перевірок і різні інші фішки, які були прописані в цьому законопроєкті, відсутність перевірок і таке інше. Скажімо так, те що мали б отримати, впринципі, всі українські компанії, додаткові сервіси, додаткові зручності - поки що отримали пʼять тисяч. Будемо вважати це пілотним проєктом, який надалі потрібно буде розширити", - зазначив Олег Гетьман.

За словами Гетьмана, для решти бізнесу, не має нічого змінюватись, вони повинні працювати як і раніше, хоча, на його думку, така ініціатива – дивна.

Як зʼясувалося, відповідальним за створення "Території довіри" або ж клубу обраних став Євгеній Сокур, що дає всі підстави припускати, що процес "відбору" підприємців не буде позбавлений корупційних складових. Хто гарантує, що доступ до "Клубу" не стане ще одним способом отримання нелегальних "відкатів"? Або, що ще гірше, можливістю для тиску на незалежний бізнес?

Особливо якщо пригадати, що в одного з головних податківців країни, ймовірно, давно "рильце в пушку". Адже проти нього розслідується кримінальне провадження за службовий злочин. Ця справа була відкрита ДБР 4 листопада 2022 року за ч. 3 ст. 365 КК України, за фактом перевищення службових повноважень Сокуром, який 26 жовтня 2022 року підписав розпорядження про анулювання ліцензії ПАТ "Укртатнафта" на виробництво пального. Такі дії чиновника, за версією слідства, спричинили тяжкі наслідки товариству, а також державі у вигляді неможливості виконання мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони та обороноздатності держави. У Державному бюро розслідувань повідомили УНН, що це кримінальне провадження досі розслідується.

Окрім того, НАЗК проводить моніторинг способу життя Євгенія Сокура. За даними УНН, він вніс в декларацію за 2023 рік ймовірно недостовірні дані. Зокрема, він не вказав, в документі дані про свою співмешканку. Раніше Сокур в ході слідства по справі про нібито замах на нього, сам розповів правоохоронцям, що із 2016 року проживає разом із дівчиною на імʼя Аліна у квартирі на проспекті Лобановського, 6-Д. Проте у своїх деклараціях Сокур жодного разу не згадав про свою співмешканку. Після депутатського звернення члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної НАЗК розпочало перевірку щодо Євгенія Сокура. В Агентстві у відповідь на запит УНН також підтвердили, що проводять моніторинг способу життя посадовця. Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зазначила, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє, чи був спільний побут у Сокура з його співмешканкою Аліною.

Також у 2022 році він задекларував дохід від продажу цінних паперів на суму 2,6 млн грн, однак ці кошти не були відображені в його декларації за 2023 рік. Це може свідчити про порушення законодавства, що вимагає повідомляти про значні зміни в майновому стані. Згідно зі ст. 52 Закону України "Про запобігання корупції", декларант зобов'язаний протягом 10 днів повідомляти про такі зміни.

Чи варто зазначати, що "поборник" корупції у податковій Данило Гетманцев досі ніяк не відреагував на усі ці факти?

Втручання у свободу бізнесу

Експерти, опитані УНН, наголошують, що "Клуб білого бізнесу" – це не просто дискримінація. Це новий інструмент для ручного керування бізнесом в Україні. Рішення про те, хто є "білим", а хто – ні, у руках голови податкового комітету, автоматично ставить під сумнів незалежність податкової служби та доброчесність її керівництва.

Цей проєкт також створює додатковий простір для тиску на підприємців. Бізнес, який не стане "обраним", автоматично може потрапити під підозру податкових органів, навіть якщо працює законно. Це не лише загрожує прозорості, але й створює небезпечний клімат страху для підприємців.

Окрім того, така ініціатива матиме руйнівний вплив на економіку України. Замість створення рівних умов для всіх, Гетманцев і Сокур фактично монополізують бізнес-середовище, використовуючи дискримінаційні механізми. Це може призвести до: зниження довіри до державних органів; відтоку інвестицій через ризики корупції та ручного керування; посилення економічної нерівності серед підприємців.

"Тобто вдумайтесь, той орган, який дискредитований, який всією своєю суттю окреслює чи характеризує корупцію в Україні, буде формувати оцей список (клубу білого бізнесу – ред.) і подавати. А взагалі, можливість попадання туди фізичних осіб підприємців, спрощенців другої групи не визначений! То що у нас визначається на законодавчому рівні, що ФОП - це однозначно вже сірий, чорний чи який там, перламутровий бізнес? Можна критикувати вічно цю ініціативу, вона хибна і злочинна по всій своїй суті. І як тільки вона була задекларована, я особисто відразу сказав, що це не може бути, це сегрегація чистої води. Тобто білити і ділити ніхто не має права і ніхто не має права таврувати "сірий", "зелений", "червоний", "чорний", "білий" до тих пір поки не винесено рішення  єдиної інстанції, яка може визнати вас злочинцем чи не злочинцем - це суд", - наголосив Доротич.

На практиці "Клуб білого бізнесу" Гетманцева – це чергова ініціатива, яка виглядає як інструмент для збагачення і політичного впливу, а не для розвитку прозорого бізнесу. Під прикриттям боротьби за чесність створюється нова система залежності бізнесу від влади, що неприйнятно для країни, яка прагне побудувати демократію та відкрите суспільство.

Нагадаємо 

Верховна Рада України ухвалила в цілому скандальний законопроєкт голови податкового комітету парламенту Данила Гетманцева про "клуб білого бізнесу". Документ розкритикували як колеги Гетманцева по парламенту, так і експерти. Навіть у юридичних висновках було вказано, що він не відповідає законодавству України. Окрім того створення "клубу білого бізнесу" в Україні стало першою за довгий час антиреформою.

У коментарях УНН економічні експерти вказували, що документ порушує Конституцію України та створює дискримінаційні умови у бізнес-середовищі. 

Про те, що законопроєкт Гетманцева містить дискримінаційні норми і має корупційні ризики, ідеться й у висновку аналітиків Спілки українських підприємців.  

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук також заявив про те, що законопроєкт про "клуб білого бізнесу" дискримінаційний.