Головна роль. Огляд подій за 6-12 березня
Київ • УНН
Основними новинами тижня стали рішення по безвізу та слухання в Міжнародному суді ООН. І в тій і тій п’єсі Україна зіграла головну роль.
БЕЗВІЗ
Про те, що Комітет Європарламенту схвалив безвізовий режим для України, стало відомо у четвер, 9 березня. Це рішення підтримали 39 членів комітету, ще четверо проголосували проти, один утримався. Після радісної звістки Президент Петро Порошенко одразу ж доручив МЗС активізувати відповідну роботу для якнайшвидшого ухвалення позитивного вердикту Європарламенту.
Перший заступник голови ВР Ірина Геращенко на своїй сторінці у Facebook написала, що не виключає прийняття рішення по безвізу вже у березні. Втім, її райдужні сподівання розвіяв брюссельський кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк. У своєму мікроблозі у Twitter Рікард написав, що питання щодо затвердження лібералізації візового режиму для України винесуть на голосування в Європарламенті на початку квітня. За словами журналіста, безвіз для України буде проголосований Європаламентом на пленарному засіданні 3-6 квітня.
За процедурою, проект рішення про скасування візового режиму для України має підтримати законодавчий орган ЄС. Після остаточного затвердження Радою ЄС безвізовий режим для українських громадян набуде чинності на 20 день після опублікування. Тобто теоретично без віз в Європу українці зможуть їздити вже у червні.
ГААГА
У голландському місті Гаага тим часом відбувалося засідання Міжнародного суду ООН. Слухання по справі “Україна проти Російської Федерації” стартували в понеділок, 6 березня. Україна вимагає притягнути Росію до відповідальності за підтримку тероризму на сході України та дискримінацію етнічних українців і кримських татар в окупованому Криму.
Керівник української делегації в Міжнародному суді ООН Олена Зеркаль, виступаючи в залі суду, нагадала, що Росія поставляє бойовиками зброю та боєприпаси, і у зв’язку з цим попросила суд застосувати тимчасові заходи проти Росії до вирішення справи по суті. Одним з цих заходів є пряма заборона Росії на подальшу підтримку проросійських бойовиків.
Росія у відповідь традиційно розповідала власну точку зору. По-перше, на засіданні росіяни заявили, що війна на Донбасі — виключно громадянська, а її причиною нібито “повалення влади та державний переворот, який відбувся в Києві”.
Потім представники Росії заявили, що всю зброю, якою користуються бойовики так званих ДНР-ЛНР, вони знайшли... в шахтах! За версією Кремля, терористи просто знайшли під землею зброю — радянську або ту, що лишила українська армія.
У відповідь на звинувачення, що Росія завезла на Донбас комплекс “Бук”, з якого був збитий малайзійський “Боїнг”, росіяни заявили, що це теж не є вагомим аргументом. У Кремля нібито не було намірів збивати цивільний літак, тому звинувачувати в цьому злочині Москву — нечесно, бо сам по собі “Бук” нічого не означає.
Вінцем усього цього стала заява Росії про те, що Москва піклується про татар та українців у Криму. Представник російського МЗС Григорій Лук’янець під час виступу заявив, що ніякої дискримінації за етнічними ознаками в Криму немає. Навпаки — “Росія докладає значних зусиль, аби просувати вперед гармонійний розвиток всіх етнічних груп в Криму”.
Слухання у справі тривали майже весь тиждень. У четвер, 9 березня, після завершення останнього засідання, стало відомо, що свій вердикт суд має винести до кінця квітня
“Наразі ми очікуємо рішення суду, і я сподіваюся, що воно буде справедливим”, — повідомила Олена Зеркаль. А після цього висловила переконання, що зараз “весь світ знаходиться на позиції України, а Росія має нести відповідальність за свої дії”.
Тож не перемикайтеся, друзі. Найцікавіше — попереду.