Голова НКРЕКП прокоментувала заяву Ситника щодо “Роттердам+”
Київ • УНН
КИЇВ. 4 жовтня. УНН. Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Оксана Кривенко вважає, що експертний висновок про те, що державі було завдано збитків на суму 15 млрд грн через запровадження формули “Роттердам+”, про який згадав вчора у парламенті директор Національного антикорупційного бюро має суб’єктивний характер. Про це вона сказала в ексклюзивному коментарі УНН.
“Найперше хочу відзначити, що НКРЕКП надає документи, які в передбачений Законом спосіб запитуються Національним бюро. Для прикладу, по крайньому запиту ми надали більше 570 сторінок. Щодо економічної експертизи, виходячи із заяви пана Ситника, я розумію, що певною групою експертів була проведена оцінка формульного підходу. Думаю така експертиза носить суб’єктивний характер, адже скільки експертів — стільки й думок. Незалежний регулятор, як ніхто зацікавлений в неупередженому дослідженні даного питання. На сьогодні Регулятор має у своєму розпорядженні висновок Торгово-промислової палати та судові експертизи, які говорять про зворотнє”, — сказала Кривенко.
Голова НКРЕКП також висловила сподівання, що згадана економічна експертиза найближчим часом стане публічною і рівню її професійності та об’єктивності можна буде дати оцінку.
Відповідаючи на запитання про те, що таке ринкове ціноутворення та для чого НКРЕКП ціна вугілля, Кривенко розповіла: “Ринкова ціна визначається кривими попиту та пропозиції. У випадку дефіциту ринку ціна визначається продавцем, у випадку надлишку — покупцем. Наголошую, в даний час в Україні є дефіцит вугілля. Під час такого внутрішнього дефіциту товару слід застосувати підхід до співвідношення ціни на імпорт, щоб забезпечити рівні умови для вітчизняних виробників. Зазначу, що НКРЕКП не регулює вугільну галузь, ми лише використовуємо індикативну ціну вугілля в розрахунках оптової ринкової ціни електричної енергії”.
За її словами, однією зі складових прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії є прогнозні показники діяльності ГК ТЕС, які розраховуються, у тому числі, з урахуванням індикативної ціни вугілля, яка визначається на момент розрахунку на підставі середньої ринкової ціни вугілля на європейському ринку за попередніх дванадцять місяців.
“Тобто, враховують не котирування майбутніх торгів, а вже ціни тих контрактів, які відбулись. Враховуючи, що ціна вугілля має тренд зростання, такий підхід вже не може бути збитковим. Наступне, щодо індексу. Індикативні показники охоплюють майже усі світові ринки та в повній мірі відображають баланс пропозиції та попиту. Найбільш ліквідним індексом вважається API2, який відображає ціну вугілля, що поставляється до портів Амстердама, Роттердама та Антверпена. Цей індекс формує ринок, тому ніхто з чиновників вплинути не може. Підхід до визначення індикативної ціни енергетичного вугілля, який використовує Регулятор, є ідентичним підходу уряду України до визначення ціни природного газу для незахищених категорій споживачів”, — резюмувала голова НКРЕКП.
Нагадаємо, на антикорупційному комітеті ВР директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що Національне антикорупційне бюро України отримало економічний звіт фахівців, в якому зазначається, що через безпідставно застосований тариф “Роттердам+” незаконно стягнена сума становить 15 млрд грн.