
Чому роботодавці віддають перевагу міленіалам: особливості поведінки зумерів на співбесідах
Київ • УНН
Роботодавці критикують зумерів за відсутність зорового контакту, високі зарплатні вимоги та неформальний одяг. Експерти радять молоді бути собою, але поважати співрозмовників та проявляти мотивацію.
На ринку праці молоді кандидати, покоління Z, часто стикаються з критикою через свою поведінку на співбесідах. Відсутність зорового контакту, вимоги високих зарплат без досвіду чи неформальний одяг — це лише кілька з аспектів, які викликають занепокоєння у роботодавців. Однак фахівці вважають, що ці характеристики не завжди свідчать про неготовність до роботи, а часто є результатом специфіки покоління та соціальних умов, пише УНН.
Деталі
Як показало дослідження Intelligent, проведене в грудні 2023 року серед 800 американських менеджерів, директорів і керівників, які займаються наймом, випускники коледжів покоління Z стикаються з труднощами в багатьох аспектах професійного життя. Це робить їх менш бажаними кандидатами на ринку праці.
Зокрема, 53% роботодавців зазначили, що молоді фахівці уникають зорового контакту під час співбесід. Половина вважає, що кандидати вимагають необґрунтовано високу зарплату, а 47% стикалися з тим, що претенденти приходили на зустріч у неналежному одязі.
Також роботодавці відзначили інші порушення професійної етики:
• 27% стикалися з ненормативною лексикою від кандидатів,
• 21% заявили, що претенденти відмовлялися вмикати камеру під час онлайн-співбесіди,
• 19% бачили, як кандидати приходили на співбесіду разом із батьками.
Професорка стратегічних комунікацій Ітакського коледжу Дайан Гаєскі пояснила, що причиною такої поведінки можуть бути наслідки пандемії.
"Роботодавці мають визнати, що через пандемію COVID-19 молоді люди, які закінчили коледж, мали понад два роки перерви в освіті, а також у соціальному та професійному розвитку", - каже Гаєскі. "Нинішні випускники були на першому курсі в розпал COVID. Ймовірно, вони відвідували заняття онлайн і не могли брати участь у клубах, стажуваннях або літніх роботах".
Водночас, рекрутерка Аліса Волинець в коментарі УНН зазначила, що зумери мають свої унікальні особливості, але це не означає, що вони менш професійні.
"Так, буває, що кандидат заходить у Zoom із яскравим макіяжем, з аніме-постерами на фоні або з фільтрами. І знаєте що? Це не впливає на їхні скіли чи мотивацію",- пояснила Волинець. "У нас була стажерка, яка офіційно (!) змінила своє ім’я в паспорті на подвійне — одне з яких було вигадане. Вона попросила звертатись до неї саме так — і для нас це не стало проблемою. Це про повагу до ідентичності людини й про нову реальність, де кожен ідентифікує себе як хоче",-додала рекрутерка.
За словами фахівчині, "типові проблеми", які іноді приписують зумерам, як-от вимкнена камера, відсутність зорового контакту, неформальний одяг, можуть бути зумовлені технічними умовами або ж хвилюванням.
"З нецензурною лексикою чи появою батьків на дзвінку я особисто не стикалась. Але навіть якщо такі випадки трапляються — це винятки, а не тенденція. Хоча, як на мене, поява на співбесіді з батьками дуже дивна поведінка, якщо кандидату вже є 18 років", - додала Волинець.
Аліса Волинець радить молодим спеціалістам:
1) Просто будьте собою. Тут важливо показати, що ви вмієте працювати в команді, брати відповідальність і що вам дійсно цікава ця позиція;
2) Можна мати свій стиль і погляди, це круто. Але також важливо слухати, ставити запитання, не перебивати — це елементарна повага;
3) І, навіть якщо немає досвіду, завжди можна показати мотивацію і бажання вчитись. Це дуже відчувається.
Як написати ідеальне резюме: поради від HR12.02.25, 15:50 • 250638 переглядiв
Ще один експерт, з яким поспілкувався УНН, керівник рекрутингу Вікторія Онуфрієва, також вказала на відмінності поведінки зумерів на співбесідах. Вона зазначила, що молоді кандидати часто вимагають більш високу зарплату, порівнюючи себе з досвідченими фахівцями.
"Тобто я можу зустрічати на співбесідах людей віком 20-25 років, які за своїми очікуваннями рівняються до спеціаліста з 10 і більше років досвіду",-зазначила Онуфрієва.
Щодо особливостей проведення співбесіди, експертка поділилася, що часто, якщо це онлайн-співбесіда, кандидат може доєднатися з місць, що не відповідають формальним вимогам, наприклад, у торговому центрі чи кафе.
"У мене був досвід проведення офлайн-співбесіди і поки кандидат, молодий хлопець, на посаду графічного дизайнера, чекав менеджера, він не сидів на дивані, він приліг, закинувши ноги на бильце і переглядав Tik Tok",-поділилася фахівець.

Зокрема, на думку Онуфрієвої, обом сторонам однозначно треба пристосовуватися один до одного.
"Роботодавцям треба розуміти, що така поведінка не ознака того, що кандидат поганий чи неорганізований, чи не буде дотримуватися правил. Ні. На прикладі цього хлопця, графічного дизайнера, він чудово виконує свої задачі, поставлені в строк, вписується в дедлайни і цілком коректно комунікує в команді",-пояснила керівниця рекрутингу.
Крім того, вона зазначила, що обом сторонам треба адаптуватися один до одного.
"Молоде покоління має розуміти, що їх керівники здебільшого це будуть міленіали, а можливо, старіше покоління, бейбі-бумери. І в них геть інші погляди. І вони не зміняться на 100% ніколи. Так само як і зумери не будуть міняти себе, ламати, щоб підлаштовуватись під керівників",-додала експерт.
З рештою, керівник рекрутингу зазначила, що наразі багато роботодавців готові брати молодих людей без досвіду. Однак, важливо пояснити роботодавцю, чому ви хочете спробувати себе саме в цій сфері і які навички можуть допомогти вам досягти успіху.
"Тому що не дивлячись на кадрову кризу, в першу чергу, український бізнес шукає відповідальних людей на будь-яку позицію",- говорить експерт. "Покажіть як проявлялася ваша відповідь в житті до цього і я впевнена, що це призведе до успіху і ви зможете отримати ту роботу, яку б ви хотіли. Неважливо скільки вам років, якщо ви безвідповідально відноситесь до роботи — ви не знайдете її в будь-якому віці", - підсумувала Онуфрієва.