22 квітня: Міжнародний день Матері-Землі, у юдеїв починається Песах

22 квітня: Міжнародний день Матері-Землі, у юдеїв починається Песах

Київ  •  УНН

22 квітня 2024, 03:09 • 153777 перегляди

Read in English

У Міжнародний день Матері-Землі по всьому світу проводяться заходи, спрямовані на вирішення екологічних проблем і вшанування дивовижного багатства планети. Одним із символів події є Дзвін Миру, що уособлює єдність між усіма народами нашої планети.

Сьогодні, 22 квітня, усі жителі нашої планети можуть долучитися до різноманітних заходів з нагоди Міжнародного дня Матері-Землі, пише УНН.

Подія була започаткована у США в 1971 році, коли  сенатор Гейлорд Нельсон запропонував ідею святкування щорічного тижня Землі. У 90-х роках подія почала набувати популярності і в інших країнах світу.

А у 2010 році за ініціативи ООН вперше був відзначений Міжнародний день Матері-Землі. Нині заходи з нагоди цієї події відбуваються практично в усіх країнах світу.

Сам вираз "Матір-Земля" виник недаремно. Адже він вживається на різних мовах та демонструє відношення між Землею та її мешканцями.

В цей день в різних куточках світу проводяться конференції, симпозіуми та акції, спрямовані на розкриття проблем, пов’язаних з екологічним становищем нашої планети.

Одним із символів цього дня є Дзвін Миру.Звуки дзвону закликають кожного жителя планети об’єднатися у справах захисту миру та збереження дивовижних багатств нашого світу. Водночас дзвін символізує спокій, мир, дружбу, братерство різних народів попри расову, культурну та соціальну приналежність.

Юдеї сьогодні ввечері починають відзначати одне зі своїх найважливіших свят – Песах.

Песах починається із заходом сонця напередодні 15-го дня місяця Нісан. Свято триває протягом семи днів в Ізраїлі та восьми днів за його межами – у країнах, де мешкає єврейська діаспора.

Песах відзначається щорічно на згадку про вихід євреїв з Єгипту.

Як сказано в Біблії, євреї, які оселилися в Єгипті, згодом перетворилися на рабів єгиптян. Пророк Мойсей неодноразово просив фараона звільнити євреїв із рабства, але той завжди відмовляв. Тоді, бажаючи врятувати юдеїв, Господь наслав на єгиптян страшні лиха – кари єгипетські.

Але попри них фараон не хотів звільняти рабів. Десята кара була найжахливішою – за ніч померли всі єгипетські первістки. Напередодні кожна єврейська сім’я за велінням пророка Мойсея і Всевишнього помітила вхідні двері кров’ю ягняти – щоб мор обійшов їх стороною. Песах у перекладі з івриту означає "пройти повз", тобто Бог ніби пройшов повз.

Після цього Мойсей зміг вивести юдеїв з Єгипту, і вони стали вільними, але були змушені 40 років блукати пустелею в пошуках Землі обітованої. Вихід та звільнення від рабства – основні ключові слова цього свята. Адже саме з цього дня почалося поняття єврейського народу.

У перший і другий день Песаху юдеї проводять ритуальну вечерю, яку називають седер, читають молитви і розмовляють про життя.

Традиційно на стіл під час святкової вечері ставлять прісні хлібці мацу, а також харосет – яблучно-фінікове пюре з горіхами бейця – відварені яйце, зроа – смажену баранину, марор – гіркі трави, як символ гіркоти єгипетського рабства.

Також після цих страв подають і звичайну святкову їжу, наприклад фаршировану рибу.

Під час Песаха заборонено:

– Вживати та тримати вдома продукти, що виробляються в результаті бродіння або виготовлені на заквасці та дріжджах;

– Користуватися звичайним посудом, оскільки він вбирає заборонені продукти протягом року;

– Працювати у перший та останній день свята.

За православним церковним календарем сьогодні День пам’яті преподобного Теодора Сикеота, який жив у Візантії у 6-му столітті.

Батьки хотіли, щоб їхній син став військовим, однак у 14 років Теодор прийняв рішення присвятити своє життя служінню Господу та пішов до монастиря. Був проповідником, богословом, часто для молитов усамітнювався у пустелі.

За свої віру отримав від Господа дар зцілення та дивотворення.

Іменини 22 квітня святкують Федір, Віталій, Лука.