ЗМІ: спритні турецькі овочівники заволоділи 16,6 млн євро оборонного бюджету України

ЗМІ: спритні турецькі овочівники заволоділи 16,6 млн євро оборонного бюджету України

Київ  •  УНН

 • 274230 перегляди

КИЇВ. 7 вересня. УНН. Минулого тижня Національна поліція заявила про викриття зловмисників, які заволоділи понад півмільйоном доларів Міноборони, призначених для закупівлі військової амуніції, пише УНН.

На думку ​​слідства, будучи представниками МО, вони організували укладання договору між оборонним відомством і турецькою компанією на суму 16,6 млн євро, переконали керівництво турків укласти договір з компанією з Бахрейну, що належить їм, заволоділи коштами обсягом 580 тис. доларів, а постачання продукції не здійснили. Під час обшуків правоохоронці вилучили 17 млн грн, 400 тисяч доларів, 100 тисяч євро.

За інформацією «Української правди», у межах цієї кримінальної справи також пройшли обшуки за місцем перебування керівника Департаменту закупівель та поставок МО, де було вилучено великі суми коштів, проте Міністерство оборони виступило з офіційним спростуванням: кошти в чиновника МО під час обшуку знайдено не було і не вилучалися; обшуків у Міністерстві оборони не проводилося; повідомлень про підозру посадовцям Міноборони у цьому кримінальному провадженні не здійснювалося.

Судячи з результатів незалежного журналістського розслідування, опублікованого виданням «Коментарі» - на цьому протиріччя та нестиковки у справі про постачання бронежилетів для української армії не закінчуються.

Перше, на що звертають увагу журналісти: представники МО не є співзасновниками компанії в Бахрейні (як це спочатку було заявлено представниками національної поліції), вилучені під час обшуків кошти не мають до них жодного стосунку, а сама компанія з Бахрейну має до турецької сторони не менше претензій, ніж українське МО. За перших ознак невиконання договору, МО України розпочало роботу з повернення коштів, претензія до турецької компанії FarmTR була відправлена ​​відразу, щойно були порушені терміни поставок оплаченого товару. Міністерство звернулося до Арбітражу ТПП (де отримало рішення на свою користь), турецького суду (внаслідок чого було заарештовано банківські рахунки та активи турецької компанії), а також до Посольства України в Анкарі та Посольства Туреччини в Україні.

Також, за словами видання, пролити світло в цій справі міг би ретельніший аналіз турецької сторони контракту і тут, як виявилося, є над чим попрацювати правоохоронцям. Контракт між МО України та FarmTR Gida Tarim veHayvancilik Tik. ve San. Ltd. Sti було укладено 14.03.2022 р. та підписано її директором в особі Юсуфа Кюрюна (Yusuf Kurun), який раніше брав участь у переговорах від імені турецької компанії. У цьому сам Юсуф Кюрюн є досить молодими чоловіком, який ніде раніше не працював, не отримував офіційної зарплати і не значився у державному реєстрі підприємств, тобто має всі ознаки підставної особи. Окрім того, основний вид діяльності FarmTR, на що вказує сама назва компанії та інформація з її корпоративного сайту - це сільське господарство, тваринництво та будівництво теплиць. У відкритих джерелах інформації та базах державного реєстру компаній, директором FarmTR значиться Халіт Арабачі (Halit Arabaci).

Журналісти вважають, що вся угода на постачання бронежилетів для української армії з самого початку виглядає як шахрайська схема FarmTR, оскільки турецька агрофірма апріорі не в змозі виконати умови оборонного контракту, не має власного виробництва військової амуніції, а також не має сертифікатів та спеціальних ліцензій, щоб здійснювати відповідну торгівлю. Малоймовірно, щоб уповноважені особи МО пропустили відверто ліву фірму через недбалість або кулуарну домовленість. Ліцензії, рекомендації, відомості про раніше реалізовані оборонні замовлення, а головне - інформація про наявність власного виробництва та готової продукції на складах, швидше за все, були сфальсифіковані.

За інформацією видання, перераховані кошти обсягом 16,6 млн євро досі не повернуто турецькою компанією до українського бюджету, попри старання юристів та іноземних адвокатів МО.

Тепер скандальні турецькі бізнесмени, не без допомоги покровителів в Україні, намагаються перекваліфікувати свій процесуальний статус із відповідачів на потерпілих, щоб не повертати 16,6 млн євро до оборонного бюджету України та зняти арешт із власних активів на території Туреччини – зазначає видання.