ЗМІ: Будапешт підготував для НАТО меморандум з сильними звинуваченнями України
Київ • УНН
КИЇВ. 29 травня. УНН. Уряд Угорщини закликав країни НАТО переглянути політику щодо Києва. За словами прем'єр-міністра країни Віктора Орбана, Україна "не поважає права угорської меншини на Закарпатті і не виконує свої зобов'язання перед міжнародними організаціями". Витяг з надісланого меморандуму Будапешта оприлюднило польске видання DGP, передає УНН.
"Хоча обізнаність про проблеми реформування України у західних столицях є, ніхто формально не писав таких сильних звинувачень, які з'явилися в меморандумі Віктора Орбана до всіх лідерів країн Альянсу і генерального секретаря організації", - пише видання.
"Незважаючи на безпрецедентну в минулому політичну та фінансову допомогу, що надається НАТО, ЄС, МВФ, Світовим банком і великою групою країн, уряду України бракує політичної волі та здатності реалізовувати основні реформи, які змінюють економічну, політичну і соціальну системи, чого вимагають міжнародні донори", - цитує видання DGP витяг з меморандуму.
"Відсутність реформ у поєднанні з постійними нападками на права меншин... призвели до небезпечного рівня нестабільності... Київ визначив шлях, який веде до порушення існуючих прав меншин", - переконує угорська влада.
Однак найсильнішим, як зазначає видання, є звинувачення в тому, що уряд Орбана заявляє, що "Україна стала настільки слабкою, що вона не в змозі захистити верховенство закону" і, як наслідок, "не може виконати свої зобов'язання перед різними міжнародними організаціями".
У документі також є вимога, щоб Альянс - для забезпечення безпеки на своєму східному фланзі - визначив нову політику щодо України, яка враховувала б ризики, описані Будапештом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зустріч Клімкіна з колегою з Угорщини може відбутися сьогодні
Вказано, що документ з'явився відразу після початку роботи чергового уряду Віктора Орбана 18 травня цього року. Працювали над ним передусім, що свідчить про те, якого значення влада Будапешта надає меморандуму, пише видання.
Тема Закарпаття, як зазначається, порушувалася і під час парламентської асамблеї НАТО напередодні у Варшаві. Делегати з Канади та Литви розкритикували блокування Угорщиною Комісії Україна-НАТО через суперечку про права меншин. У суботу голова МЗС Польщі також розповів про цю справу.
"Я сподіваюся, що всі ці сумніви будуть розвіяні, і не буде ніяких перешкод перед офіційним засіданням цієї Комісії (Україна-НАТО). Наша мета має полягати в тому, щоб зберегти територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України", - сказав у суботу Яцек Чапутовіч.
Він зазначив, що говорив про це з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. Він також планує підняти цю тему під час перемовин з головою МЗС України Павлом Клімкіним.
"Це сімейна суперечка. Можливо, тут буде корисною третя сторона. Наприклад, Генеральний секретар НАТО. Я думаю, що у нього є інструменти для прояснення цього питання", - додав він.
Як повідомляв УНН, голова місії України при НАТО Вадим Пристайко заявив, що Угорщина намагається ініціювати перегляд політики НАТО щодо України, втім Альянс запевнює, що це бажання Угорщини не відповідає його планам.