
ЄС не має наміру змінювати санкційний режим проти рф на тлі вимог москви щодо SWIFT - Euractiv
Київ • УНН
SWIFT не зможе підключити банки рф, поки ЄС не змінить санкційне законодавство.
Адміністрації Трампа буде потрібна згода Європи на зняття будь-яких санкцій з росії, щоб нещодавно узгоджена угода про припинення вогню в Чорному морі запрацювала, але це може виявитися складним. SWIFT не зможе підключити російські банки до мережі, як того вимагає москва, якщо ЄС не змінить своє санкційне законодавство, а в блоці кажуть, що не мають наміру щось змінювати, повідомляє Euractiv, пише УНН.
Деталі
Відповідно до угоди про припинення вогню в Чорному морі, узгодженої адміністрацією президента США Дональда Трампа цього тижня, росія та Україна домовилися про перемир'я, хоча москва заявила, що її участь залежатиме від низки попередніх умов, включно з пом'якшенням санкцій.
Згідно зі звітом кремля, угода мала включати скасування деяких західних санкцій, зокрема, для банків та інших служб, які беруть участь в експорті сільськогосподарської продукції, включно з поставками добрив.
Хоча адміністрація Трампа, напевно, погоджується з цим, за даними Wall Street Journal, Київ заявив, що не погоджувався на жодне пом'якшення заходів щодо москви.
Виключення російських банків із міжнародної платіжної системи SWIFT було одним із перших заходів, вжитих державами-членами ЄС невдовзі після вторгнення росії в Україну.
Наразі порушено вісім російських банків, за винятком Газпромбанку, який був виключений зі списку, щоб дозволити країнам ЄС оплачувати поставки російського газу та нафти. Фактично, останній під обмеженнями через санкції США.
кремль заявив, що його прихильність угоді про припинення вогню в Чорному морі залежатиме від повторного підключення сільськогосподарського кредитора Россельхозбанку та кількох інших банків до системи SWIFT.
Россельхозбанк відіграє ключову роль у фінансуванні виробництва та експорту продовольства, але був доданий до чорного списку за свої операції з підтримки військової машини москви.
Однак, як зазначає видання, запит росії частково вводить в оману. Коли ЄС запровадив економічні санкції проти росії після лютого 2022 року, продукти харчування були явно виключені. Іншими словами, росія має доступ до світового ринку, коли йдеться про зерно та добрива, і з тих пір вона торгує цими товарами.
Основною причиною повідомлень москви було "набрати очки в Глобального Півдня, заявивши, що росія хоче стабільних або низьких цін на продовольство, оскільки російське сільське господарство не перебуває під санкціями", - сказав Олександр Коляндр, дослідник Центру аналізу європейської політики (CEPA).
Хоча адміністрація Трампа, можливо, захоче скасувати санкції проти росії, щоб закріпити угоду, просування залежить від схвалення ЄС - і навряд чи воно відбудеться швидко
Торги росії щодо угоди про чорноморську ініціативу розглядаються як бажання москви промацати, чи може вона почати підривати режим санкцій ЄС, зазначає видання.
Київ та його європейські союзники побоюються, що будь-які поступки - навіть незначні - можуть призвести до скасування санкційних рамок Заходу щодо росії з початку війни в Україні. москва також може спробувати розділити США та Європу з питання правильної політики санкцій.
Оскільки SWIFT базується в Бельгії, вона повинна дотримуватися правил і санкційного законодавства ЄС. Тому "в якийсь момент нам [європейцям] доведеться підключитися", - сказав один дипломат ЄС Euractiv.
"SWIFT не зможе підключити російські банки до мережі, якщо ЄС не змінить своє санкційне законодавство", - сказав Яніс Клюге, старший науковий співробітник Німецького інституту міжнародних і політичних досліджень.
SWIFT не відповіла на запит Euractiv про коментар.
Економічні заходи ЄС проти росії, які мають продовжуватися кожні шість місяців одноголосним рішенням усіх 27 держав-членів, підлягають продовженню до 31 липня.
Скасування санкцій проти росії до повного припинення вогню та виведення військ москвою з України залишається неможливим, кажуть дипломати ЄС.
"Все ще аналізують, що це означає або може означати. Але поки це заява, в якій ми не брали участі", - сказав Euractiv другий дипломат ЄС.
До продовження санкцій [в липні] нічого не зміниться, і ми будемо працювати над тим, щоб нічого не змінювалося, тому що сама росія не змінилася, як і її цілі
Більшість країн-членів ЄС стурбовані тим, що Угорщина, яка була однією з перших країн ЄС, що відреагували на чорноморську угоду, закликала до скасування санкцій проти росії та неодноразово використовувала свою угоду про продовження як політичний козир.
"Теоретично країна ЄС може пригрозити не продовжувати санкції, якщо заборону SWIFT для російських банків не буде виключено із санкційного законодавства", - сказав Клюге.
Європейська комісія не прокоментувала, чи були офіційні особи США в контакті з цього питання.
Існує також варіант обхідного шляху для США, принаймні, теоретично.
Аналітики кажуть, що Вашингтон може знову відкрити кореспондентські рахунки в США для російських банків, які перебувають під американською юрисдикцією.
"Це означає, що я можу торгувати в доларах, проводити угоди в доларах і робити все, що захочу, з доларами США, - сказав Коляндр. - [Це] можливо без SWIFT. Це було б вкрай обтяжливо, втомливо і повільно, але це можливо".
Однак Вашингтон не може змусити SWIFT знову підключити росіян, заявили обидва аналітики.
"Трамп також потенційно може спробувати чинити тиск на SWIFT, що дуже ускладнить їхнє життя, але це не може суперечити правилам ЄС", - сказав Клюге.
На запитання про те, якої реакції слід очікувати Вашингтону, якщо він спробує чинити тиск на ЄС, щоб той швидко скасував заходи щодо росії, третій дипломат огризнувся: "Я не можу передбачити, що це станеться - принаймні, якщо використовувати розумне обґрунтування".