В Україні створять понад 200 центрів ментального здоров’я - Кузін
Київ • УНН
МОЗ планує створити 220 центрів ментального здоров'я по всій країні до кінця 2025 року. На сьогодні вже функціонують 23-24 центри, а фінансування решти розпочнеться з 1 січня 2025 року через НСЗУ.
В Україні триває впровадження центрів ментального здоров’я, які є продовженням загальнонаціональної ініціативи першої леді Олени Зеленської щодо підтримки психічного здоров’я. Загалом планують створити 220 таких центрів.
Про це в інтерв’ю розповів заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Ігор Кузін, передає УНН.
Деталі
Центри ментального здоров’я стануть структурними підрозділами кластерних лікарень, які забезпечуватимуть переважно амбулаторну допомогу у сфері психічного здоров’я. За словами Кузіна, вони спрямовані на вирішення проблем доступності медичної допомоги у цій сфері.
На рівні первинної медичної допомоги лікарі, які пройшли відповідне навчання, можуть діагностувати основні проблеми психічного здоров’я та надати базову допомогу. Проте амбулаторна ланка системи охорони здоров’я зараз має недоліки, адже пацієнти часто направляються одразу до вузькопрофільних або високотехнологічних лікарень.
Для покращення доступу до медичних послуг була розроблена модель центрів ментального здоров’я, затверджена відповідним положенням. У таких центрах пацієнти зможуть отримувати амбулаторну, консультативну допомогу, а також підтримку мультидисциплінарних команд, які зможуть працювати як на місцях, так і у спеціальних умовах.
За оцінками МОЗ, для забезпечення потреб всієї країни необхідно створити щонайменше 220 центрів ментального здоров’я. Їхня кількість залежатиме від щільності населення в регіонах, але в середньому на кожну область потрібно приблизно 10 таких центрів. Їхнє фінансування здійснюватиметься через окремий пакет Національної служби здоров’я України (НСЗУ), який запрацює з 1 січня 2025 року.
На сьогодні вже створено 23–24 центри. Це ті області, які раніше почали працювати над питаннями ментального здоров’я та заздалегідь усвідомили необхідність концентрації амбулаторної допомоги.
МОЗ планує завершити створення мережі центрів упродовж 2025 року. Як зазначив Кузін, реалізація цієї ініціативи дозволить повноцінно сформувати амбулаторну ланку допомоги у сфері ментального здоров’я, що значно покращить доступність медичних послуг для громадян.
Ми сподіваємося, що впродовж наступного року зможемо завершити цей блок, що стосується амбулаторної ланки медичної допомоги
Нагадаємо
Верховна Рада підтримала за основу законопроєкт, який в майбутньому має зобов’язати роботодавців створити службу охорони психічного здоров’я.