В Одесі побоюються екологічної катастрофи через провал "Глибоководного випуску" – розслідування

В Одесі побоюються екологічної катастрофи через провал "Глибоководного випуску" – розслідування

Київ  •  УНН

 • 270212 перегляди

КИЇВ. 5 жовтня. УНН. Екологи та експерти говорять про високі ризики можливої екологічної катастрофи в Одесі через провал проекту з будівництва та запуску системи стічних вод “Глибоководний випуск”. За державні кошти його реалізовували компанії колишнього одеського депутата Руслана Тарпана, однак випуск не добудували, а бюджетні гроші були розкрадені. Про це йдеться в розслідуванні громадської організації “Конституційно-правовий конгрес”, передає УНН.

Деталі

“Глибоководний випуск” мав запрацювати ще кілька років тому. На його будівництво держава витратила понад 600 млн грн.

За планом, саме цей проект мав би значно покращити екологічний стан Одеського регіону, бо його завдання полягало у відведенні зворотних вод на відстань чотирьох кілометрів від берега. Це сприяло б вирішенню проблеми забруднення Одеської затоки та знизило б навантаження на Хаджибейську дамбу. “Глибоководний випуск” міг запобігти у такий спосіб подальшому руйнуванню дамби, адже всі скиди зі станції біологічного очищення (СБО – ред.) “Північна” планували виводити через трубу далеко в море, а не в Хаджибейський лиман.

Цитата

“Зараз більшу частину року погано очищені каналізаційні води скидаються в Хаджибейський лиман. Це загрожує техногенною катастрофою, оскільки він досить переповнений і сама дамба знаходиться в поганому технічному стані. Прорив греблі загрожує затопленням деяких районів Одеси, як мінімум Лузанівки, Пересипу та частково селища Котовського”, – розповів Владислав Белінський, керівник ГО “Зелений лист”.

Представники Одеського екологічного університету вже декілька років поспіль досліджують стічну систему міста і також застерігають про можливу катастрофу через незадовільний стан каналізаційної системи.

“Це дуже велика проблема для Одеси, тим паче, що система зливів каналізацій була дуже пошкоджена за останні роки. Ну наприклад - Аркадія, там був зливний колектор, який практично знищено, і тепер вся вода зливається практично по вулиці. Цю воду потрібно кудись дівати, підтоплюються вулиці Одеси, транспорт. Такі підтоплення є величезною проблемою з масштабними збитками”, - повідомив Юрій Тучковенко, проректор кафедри гідрології суші Одеського державного екологічного університету.

Нагадаємо

Понад 10 років тому в Одесі стартувало будівництво “Глибоководного випуску”, яке так і не було завершено.

Натомість за фактом розкрадання на проекті держкоштів в особливо великих розмірах були відкриті кримінальні провадження. В одному з них, згаданий вище ексдепутат Одеської міськради Руслан Тарпан має статус підозрюваної особи.

Загалом, за даними слідств, на будівництві випуску шляхом знищення цін та обсягів робіт привласнили близько 320 млн грн.

В Україні Тарпану може загрожувати до 12 років ув’язнення, однак він ще з 2017 року перебуває за кордоном. Наразі прокуратура займається підготовкою його екстрадиції.