"У вишиванках лобіюють інтереси Росії": експерти про ситуацію в Укрспирті
Київ • УНН
КИЇВ. 26 жовтня. УНН. Призначення нового керівника в ДП "Укрспирт" Сергія Блескуна і його перші публічні заяви викликали неабиякий резонанс серед експертів. Вони критикують як самого очільника, так і спосіб, у який профільні чиновники мають намір "поховати" державного спиртового монополіста, повідомляє УНН.
Усі експерти схиляються до того, що одна помилка чиновників може завдати державі значних збитків. Але головне їх побоювання — спиртову галузь України можуть "злити" під Росію.
"Призначення Блескуна якраз відображає стратегію РФ, яка намагається просувати в Україні своїх людей, які б виконували таку "брудну роботу", як наприклад, поховання спиртової галузі в Україні. Блескун до останнього дня працював у російській компанії, є представником тут однієї з горілчаних компаній, які до речі, також мають потужності в РФ. Тому потенційно є сценарій, який спрямований на те, щоб знищити українську спиртову галузь і завести сюди потрібних людей", — зазначив політичний експерт Віктор Прошкін.
За його словами, кандидатуру Блескуна нав’язав міністр економіки Тимофій Милованов.
"Милованов сам якраз цю всю біографію і розписав: що Блескун навчався у Московській школі економіки, працював фактично у російських компаніях. Мало того — він прив’язаний до одного з великих виробників горілки. Не можна призначати людину, яка пов’язана зі стейк-холдером, з тим, хто є вигодонабувачем у цій ситуації. Як можна галузь передати людям, які будуть мати з цього зиск?
А як буде тоді конкуренція виглядати? Як інші компанії працюватимуть на ринку? Фактично, якась група людей пролобіювала призначення цієї людини, з метою того, щоб отримати вигоду від приватизації, у потрібному їм руслі", — сказав експерт.
Він нагадав, що Блескун – не "нове обличчя" влади, адже він вже керував Укрспиртом у 2015-2016 роках.
"Якщо під час його першої каденції він зробив знижку горілчаним компаніям у 24%, і Укрспирт працював зі збитком, він поклав гроші у "Платинум банк" тієї людини, яка його просуває сьогодні (бізнесмен Борис Кауфман — ред). І там ці 200 млн пропали. Підписаний був договір з компанією, яка у той час вже мала розслідування по завищених закупівлях цін на газ, на півмільярда гривень. Якщо це вже було, що можна чекати під час другого приходу? Невже в Кабміні в оточенні міністра економіки немає Служби безпеки, яка б дослідила біографію, вивчила всі ті нюанси?" - обурюється Прошкін.
Він акцентує увагу на тому, що дивні процеси відбуваються не лише у спиртовій галузі, але й в тютюновій, яка є одним з найбільших платників податків в Україні.
"Сьогодні з ринку йдуть тютюнові компанії, вони просять повернути їм сплачені акцизи. Країна не отримає 16 млрд акцизу за тютюн.
У зв’язку із демонополізацією виробництва спирту є загроза, що надходження від цього також зменшаться, в 4-5 разів до 25 млрд грн. Можемо мати "дірку" тільки від того, що не будуть надходити акцизи. Тому тут дуже дивна політика і мені здається, що вона спрямована на знищення вітчизняної економіки. Укрспирт і його підприємства — це підприємства переробної галузі, які створюють додаткову вартість. І це 5 тис. робочих місць, вони не поїхали в Польщу, в РФ", — наголосив Прошкін.
Про "злив" галузі під Росію каже і колишній народний депутат Дмитро Добородомов.
"Топ-менеджер російської компанії (Сергій Блескун — ред.), щодо діяльності якого відкрита справа в НАБУ за закупівлю за завищеними цінами газу на півмільярда гривень, а також за те, що були втрачені 200 млн в одному з банків, котрий прямо належить його колишньому господарю ("Платинум банк" Бориса Кауфмана — ред.)... І міністр економіки, який виходить на пресконференцію у вишиванці (Тимофій Милованов — ред.) — це перше, що викликає подив. Але коли починаєш аналізувати, як співпадають пазли: законопроект про демонополізацію, пропонований парламентом, і людина, яка це реалізує — то закінчиться це тим, що всі наші спиртзаводи, а це робочі місця, будуть знищені, а спирт ми будемо купувати де? У Росії", — каже політик.
З приводу ситуації в Укрспирті висловився і колишній міністр АПК Максим Мартинюк. Він вважає, що Укрспирт однозначно підлягає приватизації, але не після демонополізації галузі, бо без монопольних ліцензій старі заводи Укрспирту інвесторам не потрібні. При цьому, він називає маячнею розрахунки з приватизації нового очільника Укрспирту Сергія Блескуна.
"Новопредставлений тимчасовим урядом тимчасовий керуючий Укрспирту Блескун вирішив відразу блиснути і заявив про 6-7 млрд грн, які ми легко отримаємо від приватизації цього самого ДП "Укрспирт". Теж непогано. Свіжа ідея, гідна сума, відразу відчувається масштабність і сміливість. Залишилося знайти диво-інвестора, який заплатить 6-7 млрд грн за підприємство з вартістю активів 0,86 млрд (у тому числі основних засобів 0,13 млрд) і EBITDA приблизно 0,04 млрд грн", — заявив Мартинюк.
Нагадаємо, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook повідомив, що Кабмін призначив на посаду в.о. керівника Укрспирту Сергія Блескуна, який до недавнього часу був радником Милованова з питань спиртової галузі.
Довідка. Сергій Блескун — протягом 2001-2006 років жив і працював у Москві (РФ). Був директором по роботі з клієнтами ВАТ "Лебедянський" (соки ТМ "Я", "Тонус", "Фруктовий сад", "Фрустайл" і "Фрутоняня"). Протягом 2006-2008 років був директором концерну "Оверлайт" (ТМ "Мягков", "Штурман", "Одеса", L’Odessika), власником якого був Борис Кауфман — він же був бенефіціаром "Платинум банк", у який Блескун у час свого керівництва в ДП "Укрспирт" спрямував кошти. Протягом 2008-2015 років Блескун був комерційним директором компанії Nemiroff, звідки і потрапив у ДП "Укрспирт". Після звільнення з ДП "Укрспирт" у 2016 році працював у компанії MaxFoods Europe, яку пов’язують з російським бізнесменом Ігорем Лисиненком.