У Нью-Йорку провели першу в історії подвійну трансплантацію легень за допомогою робота: як це було
Київ • УНН
57-річна медик Шеріл Меркар стала першою пацієнткою, якій пересадили легені за допомогою робота. Замість великого розрізу хірурги зробили кілька маленьких, що значно пришвидшить одужання.
Нью-йоркський медик Шеріл Меркар стала першою у світі пацієнткою, якій зробили першу в історії подвійну трансплантацію легень за допомогою робота, пише УНН з посиланням на Reuters.
Деталі
Процедура є доповненням до інших малоінвазивних процедур і спрямована на прискорення процесу загоєння та скорочення терміну перебування в лікарні.
Меркар завжди була активною людиною.
Крім роботи як технік невідкладної медичної допомоги, вона захоплюється мотоциклами і володіє школою карате разом зі своїм чоловіком.
Але вже понад 10 років Меркар страждала на хронічну обструктивну хворобу легень (ХОЗЛ), яка тільки загострилася після нападу COVID. 57-річна жінка пам'ятає момент, коли зрозуміла, що має проблеми.
"Пам'ятаю, мені довелося прийняти виклик у будинку престарілих як фельдшер швидкої допомоги, і 85-річний охоронець піднявся сходами краще за мене. І я знала, що це недобре", - зазначила вона.
Жінка витратила роки на пошуки допомоги, перш ніж медичний центр Нью-Йоркського університету імені Лангона повідомив, що вона має право на пересадку легень.
"Я знала, що мені потрібна пересадка двох легень. І як тільки мене внесли до списку, я подумала: гаразд, у мене ще кілька місяців. І за п'ять днів мені подзвонили. Вони сказали, що мають 98% збіг. І коли ви можете приїхати? І моєю першою реакцією було: "Боже мій, ви знаєте що. Я буду там за дві години".
Меркар лягла під ніж у Нью-Йоркському університеті імені Лангона 22 жовтня.
Під час процедури група лікарів працювала у тандемі з роботом, видаляючи хворі легені, готуюче місце для імплантації, а потім імплантуючи донорські легені.
"При звичайній трансплантації вам або роблять дуже великий розріз по обидва боки грудей, званий торакотомією, або просто роблять дуже великий розріз поперек грудей, де ми ламаємо грудину... І в будь-якому випадку вам потрібно вставити ці великі ретрактори, які розсувають ребра. Вони тиснуть на ваші нерви. І це просто великий відкритий розріз. І тому біль, як правило, стає серйозною проблемою для пацієнтів згодом. Що стосується роботизованої трансплантації, замість зробити розріз розміром близько восьми дюймів, ми можемо зробити розріз в два дюйми, і так далі, ми встановлюємо невеликі порти для робота, тому грудна стінка отримує значно менше травм", - вказує один із лікарів.
Менше ніж через місяць після операції Меркар уже підвелася і ходила у лікарні.
"Коли я ходжу, мені не потрібний кисень. І я можу дихати. І іноді мої ноги трохи втомлюються, але принаймні я все ще можу дихати. Тож дивовижно, що це для мене робить", - зазначила жінка.
Поки відновлюється, Меркар мала час поміркувати про те, що означає бути першою у світі.
"Шеріл, ми змогли зробити обидві легені роботом. Ти була першою в світі". Коли ви чуєте щось подібне, я не знаю, як це описати, це 8 мільярдів людей, і я була першою, кому це зробили", - зазначила вона.
Тепер, за кілька днів до виписки, вона зосереджена на тих, хто їй допоміг, включаючи її донора органів: "Усе, що я знаю, то був молодий чоловік. Ось і все. Коли ви думаєте про це, що сім'я сумує, а через два тижні я дихаю його легенями. Це надзвичайно. Це надзвичайно. Це повернуло мені моє життя".