Страйк перевізників на кордоні: міністр інфраструктури Польщі направив Україні "пропозиції"
Київ • УНН
Міністр інфраструктури Польщі Анджей Адамчик просить Україну скасувати систему електронної черги для транспортних засобів з ЄС, які повертаються з України, щоб зменшити затримки при перетині кордону, на тлі протестів польських перевізників, які вимагають скасувати систему і відновити міжнародні дозволи на перевезення.
Міністр інфраструктури Польщі Анджей Адамчик звернувся до свого українського колеги з проханням виключити вимогу про реєстрацію в електронній черзі транспортних засобів, які повертаються з України до ЄС без вантажу щонайменше на двох прикордонних переходах. Про це повідомило в понеділок Міністерство інфраструктури Польщі, передає УНН із посиланням на РАР.
Деталі
Польське міністерство повідомило, що Адамчик надіслав листа віцепрем'єр-міністру з питань відновлення України, міністру розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександру Кубракову у зв'язку з акцією протесту польських перевізників перед автомобільними пунктами перетину кордону між Польщею та Україною.
Як було підкреслено, однією з причин акції протесту польських транспортних підприємців є запровадження українською стороною так званої системи електронної черги.
"Це спричинило значне збільшення часу очікування транспортних засобів, зареєстрованих в ЄС, які повертаються з України без вантажу, для перетину кордону Україна-ЄС. Це, своєю чергою, спричиняє неможливість виконання подальших замовлень та зниження конкурентоспроможності компаній. Крім того, на думку протестувальників, нова система дозволяє нерівноправне ставлення до українських та польських перевізників", - зазначили у відомстві.
У відомстві додали, що очільник Мінінфраструктури "закликав вжити невідкладних заходів для виконання вимог польських автоперевізників, що є відповідальністю української сторони". Як пояснюється, це робиться для того, щоб виключити вимогу реєструватися в електронній черзі для транспортних засобів, які повертаються з України до ЄС, попередньо розвантажившись, щонайменше на двох прикордонних переходах: Зосін-Устилуг та Нижанковичі-Мальховіце.
У відомстві додали, що перевізники, які протестують, в основному вимагають відновлення дозволів на міжнародні перевезення, які були скасовані відповідно до угоди між Європейським Союзом та Україною з 1 липня 2022 року. У зв'язку з цим Анджей Адамчик звернувся до комісара ЄС з питань транспорту Адіни Валеан з проханням створити спільний комітет для аналізу впливу угоди на ринок автомобільних перевезень ЄС.
"Це дія, передбачена статтею 7 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і такий комітет може включати представників сторін цієї угоди. Держави-члени, в тому числі Польща, в такому комітеті мають лише роль спостерігача. У своєму зверненні до комісара Валеана міністр Адамчик вказав, зокрема, на проблеми, пов'язані з дотриманням угоди українськими перевізниками, а також на низку порушень з боку українських перевізників, виявлених польською Інспекцією автомобільного транспорту", - йдеться у повідомленні.
Міністр Адамчик також попросив Єврокомісара та голову ЄК підтримати його звернення до українського уряду щодо припинення дії системи електронної черги.
"Вищезазначені дії є продовженням зусиль Міністерства інфраструктури з початку протесту, спрямованих на усунення його причин, які лежать як на стороні України, так і на стороні Європейського Союзу. Триває підготовка до засідання Транспортної ради ЄС, яке відбудеться 4 грудня 2023 року в Брюсселі. Готується відповідна пропозиція, щоб однією з головних тем обговорення стало обговорення наслідків цієї угоди. На думку Міністерства інфраструктури Польщі, виникла необхідність з боку влади ЄС оцінити ефекти, які виникли в результаті імплементації угоди між Україною та ЄС, а також зміни до її змісту, які необхідні для підтримки стабільності транспортного ринку в окремих країнах спільноти", - зазначили у відомстві.
Нагадаємо
З 6 листопада на переходах з Україною триває акція протесту польських перевізників, які пропускають по кілька автомобілів на годину.
Протестувальники вимагають, серед всього іншого, запровадження комерційних дозволів для українських компаній на перевезення вантажів, за винятком гуманітарної допомоги та постачання для української армії; призупинення дії ліцензій для компаній, які були створені після початку війни в Україні, та їхньої перевірки. Також є вимога скасування так званої електронної черги на українській стороні.
Протести польських перевізників підтримали окремі аграрії та політична партія "Конфедерація". Фермери блокують прикордонний перехід у Медиці на Прикарпатті з 23 листопада. З понеділка блокада має стати цілодобовою, і фермери мають намір протестувати до 3 січня 2024 року.