США не підуть на заборону розширення НАТО і повернення до 1997 року - Держдеп
Київ • УНН
КИЇВ. 12 січня. УНН. НАТО не повернеться до конфігурації 1997 року і не відмовиться від політики відкритих дверей. Про це на пресконференції в середу зявила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, передає кореспондент УНН.
Цитата
“Все це зустрічі навколо низки неймовірно складних питань. Під час діалогу зі стратегічної стабільності (у Женеві — ред.) ми поклали на стіл кілька ідей. Це були пропозиції. Ми не розпочинали переговори. По суті, ми сказали росіянам: деякі з речей, які ви поклали на стіл, не є пріоритетними для нас. Ми не збираємося погоджуватися з тим, що НАТО не може розширюватися ще більше. Ми не збираємось погоджуватися на повернення до 1997 року. Ми не погодимося з тим, що все, що знаходиться в Європі, має бути виведене із Європи”, — сказала Шерман.
Деталі
За її словами, при цьому США та Росія можуть працювати разом у галузі транспарентності, деескалації, зв’язку, контролю над озброєннями та в цілій низці інших областей, у яких сторони могли б просунутися вперед.
“Тому ми поклали деякі ідеї на стіл, ми обговорюємо ці ідеї з нашими партнерами в НАТО, ЄС, ОБСЄ, щоб подивитися, що може отримати деяку підтримку, де може бути інтерес”, — додала дипломат.
Що було раніше
Раніше сьогодні в Брюсселі відбулося засідання Ради Росія-НАТО, на якому обговорювали ситуацію з безпекою в Європі, зокрема навколо України.
Контекст
17 грудня Росія надіслала США та НАТО пропозиції щодо безпеки у Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону вступу України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках та припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван у телефонній розмові з помічником президента Росії Юрієм Ушаковим заявив, що США готові вести переговори з Кремлем як безпосередньо, так і через Раду Росія-НАТО та по лінії ОБСЄ. Але Москва має зняти занепокоєння Заходу щодо нарощування її військового потенціалу на кордоні з Україною.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс отримав останні “пропозиції” Росії, і такий діалог має відбуватися у консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна.
Глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає абсурдними умови, за яких так звані гарантії безпеки, яких вимагає Росія, обговорювалися б без Європи. Боррель також заявив, що будь-яка дискусія щодо України в рамках діалогу з безпеки з Росією потребує присутності Києва за столом переговорів.
У свою чергу Київ заявив про своє бажання брати участь у консультаціях.
Зокрема, напередодні зустрічі делегацій з РФ та США глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що “гарантії безпеки” Путіна щодо сфери впливу є неправомірними.
10 січня в Женеві пройшли російсько-американські переговори щодо “гарантій безпеки”, яких вимагає РФ.