Скандал із ДП “Медзакупівлі”: експерт вважає, що прем’єр Шмигаль повинен розв’язати проблему з неефективним керівником
Київ • УНН
КИЇВ. 17 лютого. УНН. Влада бездіяльна в ситуації з ДП “Медзакупівлі”, хоча зрив із забезпеченням медпрепаратами відбувається з їхньої вини не вперше. Неефективна робота держпідприємства призводить до того, що люди залишаються без ліків. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повинен взяти це питання під власний контроль і нарешті зупинити діяльність груп впливу, які заробляють на державних медзакупівлях. Про це в коментарі УНН розповів керівник інноваційно-освітньої платформи “Сходи в Майбутнє” лікар Ігор Найда.
Цитата:
“Ця історія з ДП "Медзакупівлі“ давня, як світ. А влада мовчить. Якщо дивитися на державні закупівлі — вони є досить тривалі, буквально місяць-два зупинки — і люди без ліків. Потоки розподіляють між собою угрупування, які належать і до України, і до міжнародних груп впливу: усі вони борються за те, щоб мати додаткові кошти. А саме керівництво "Медзакупівель“ знаходяться у полоні відповідальності перед певними групами осіб. Тому й не міняють керівника Жумаділова. Якби там був незаангажований і чесний директор — його б швидко прибрали, бо іноземним групам впливу там потрібна свою людина”, — пояснив Найда.
Деталі
У цій катастрофічній ситуації з забезпеченням хворих необхідними ліками, єдина людина, на думку Найди, яка може політичною волею розв’язати нарешті проблему — це Прем’єр-міністр Шмигаль.
“Вихід один — це політична відповідальність Прем’єр-міністра. Він повинен взяти ситуацію під контроль і бути гарантом того, що процедури закупівель будуть відбуватися в термін, який має бути, та відповідно до тих державних стандартів”, — вважає він.
Експерт також зауважив, що низка громадських організацій, які зацікавлені в керівникові ДП “Медзакупівлі” в особі Арсена Жумаділова, мають свій фінансовий зиск із цього. Тому кожен, хто намагається навести лад у держпідприємстві, зіштовхується з їхнім спротивом.
“Вони відштовхують всіх українських чиновників, які хочуть навести лад, які намагаються виправляти ситуацію з ліками. Ці громадські організації та групи впливу за ними жадібні до грошей. Вони ведуть розмову з тими закордонними та українськими компаніями, які хочуть на цьому нажитися. Оцей весь безлад має викорінити прем’єр Шмигаль”, — наголосив Найда.
Що не так у ДП “Медзакупівлі”
ДП “Медзакупівлі” зірвано держзакупівель життєво важливих медпрепаратів на майже 1 млрд грн. Життя і здоров’я 117 тисяч ВІЛ-інфікованих пацієнтів опинилися під загрозою без необхідної терапії.
Окрім того, не було закуплено життєво важливі препарати та матеріали, які необхідні для діагностики та лікування серцевих хворих на 600 млн грн.
Природно, що у МОЗ визнали роботу ДП “Медзакупівлі” та його керівництва за минулий рік вкрай низькою: 20% тендерів було провалено.
Своєю чергою, генеральний директор ДП “Медзакупівлі” Арсен Жумаділов звернувся до НАБУ з заявою щодо зловживань при закупівлі вакцин від COVID-19 проти Міністерства охорони здоров’я. Таким чином Жумаділов, маніпулюючи фактами, ймовірно намагається перекласти власну відповідальність за зірване постачання медпрепаратів на керівництво МОЗ.
У відповідь на цю заяву НАБУ було змушене відкрити кримінальне провадження та розпочати розслідування, яке стало підставою для планування спільного засідання нардепів медичного та антикорупційного комітетів Ради. Але після хвилі обурення від медичної спільноти та видатних українських лікарів щодо політичної заангажованості розслідування НАБУ, народні депутати дослухались і скасували засідання комітетів.
У НАБУ своєю чергою наголосили, що факт розслідування не є доказом вини або підставою для звинувачення, та попросили чиновників більше не маніпулювати інформацією та ефективно виконувати свою роботу.