Сергій Токарєв: STEM is FEM допомогає боротись зі страхами і стереотипним мисленням
Київ • УНН
КИЇВ. 28 січня. УНН. Чому в сфері технологій працює мало жінок та як домогтися ґендерного паритету в IT, машинобудуванні та енергетиці? Вже півтора року в цих питаннях розбирається освітній проєкт STEM is FEM. Його ініціатор, інвестор та IT-бізнесмен Сергій Токарєв, поділився історією проекту та пояснив, чому важливо знайомити дівчат із STEM-професіями ще на шкільній лаві.
Ґендерний дисбаланс у STEM — глобальна проблема. Згідно зі статистикою, кількість жінок в технологічних сферах по всьому світу ледь сягає 30%. В Україні, в залежності від спеціальностей, ця цифра варіюється в межах 15-35%. Причини такого дисбалансу різноманітні і часто криються в ґендерних упередженнях і стереотипному мисленні компаній-роботодавців. Але є й інша сторона питання — банальна відсутність жінок-фахівців на ринку.
“Я зіткнувся з цією проблемою у власних IT-проєктах. Ґендерний баланс у компанії завжди позитивно впливає на бізнес, дозволяє дивитися на проекти під різними кутами, знаходити ще більше унікальних рішень. Але досягти паритету в IT складно, навіть коли компанія робить для цього все можливе, — ділиться Сергій Токарєв, — Ситуація на ринку тісно пов’язана із ситуацією в освіті. Дівчата неохоче обирають IT та інші технічні спеціальності при вступі до вишів. Намагаючись розібратися в причинах, ми натрапили на два серйозних фактори — стереотипи і страх”.
За словами ініціатора STEM is FEM, в суспільстві досі має силу застарілий та помилковий стереотип про існування “чоловічих” і “жіночих” професій. Цей стереотип тисне на дітей в сім’ї, оточенні, в школі. А як наслідок, у дівчаток розвивається страх вибрати “не жіночу” професію, в якій вони не зможуть реалізуватися.
“У STEM is FEM наша головна задача — боротьба із цим страхом та стереотипним мисленням. Ми показуємо учасницям проєкту, що вони можуть досягти успіху і побудувати кар’єру в будь-якій професії. Головне — бажання розвиватися в обраному напрямку та працювати над досягненням своєї мети”, — впевнений Сергій Токарєв.
Щоб вирішити поставлену задачу, була розроблена система освітніх модулів для старшокласниць. Кожні два місяці в рамках STEM is FEM проходить дводенний комплекс заходів, присвячений заздалегідь визначеній сфері діяльності. Можливість взяти участь в модулі має кожна українська школярка. Для цього необхідно зайти на сайт проєкту та виконати конкурсне завдання.
Сам модуль складається з декількох частин:
— Мотиваційні лекції. По суті це зустрічі з успішними жінками із різних сфер. У модулях STEM is FEM брали участь посли Німеччини, Фінляндії, представниці американського посольства в Україні, керівниці та співробітниці ООН, ЮНІСЕФ в Україні, жінки-міністри, бізнесвумен.
— Галузеві лекції — зустрічі з жінками, що побудували кар’єру в тій сфері, якій присвячений модуль. У модулях брали участь співробітниці Google, Global Logic, представники стартапів, пов’язаних з енергетикою, машинобудуванням, роботизацією, сільським господарством, представниці наукових інститутів.
— Екскурсія на профільні підприємства (тимчасово не проводяться у зв’язку з пандемією COVID-19). Учасниці побували в компанії Global Logic, в Центральній диспетчерській службі Київських електромереж, автосалоні BMW, музеї авіації.
— Майстер-клас з профільної тематики. Дівчата працювали з симулятором зварювального апарату, вчилися 3D-моделюванню, проєктували будівлі.
— Творчий конкурс. В рамках модулів дівчата створювали концепти роботів, розробляли і друкували на 3D-принтері лавки для дотримання соціальної дистанції, створювали проекти велостанцій із додатковими функціями.
— Нагородження переможниць. Дівчата, які краще за всіх справляються з творчим конкурсом, отримують в подарунок профільні курси, можливість взяти участь у великій галузевій події міжнародного рівня (призупинено у зв’язку із пандемією COVID-19) та інші призи, що допоможуть переможницям розвиватися в обраних напрямках.
Сергій Токарєв розповідає, що з часом, окрім модулів, STEM is FEM почав проводити цілу низку інших навчальних та просвітницьких заходів разом із партнерами.
“Спільно з Ґете-інститутом в Україні ми заснували діючий на постійній основі читацький клуб. Його учасники обговорюють художні твори з наукової точки зору. На кожне засідання запрошується фахівець із тематики, якій присвячена книга, — ділиться ініціатор проекту, — Окрім цього, у нас регулярно проходять різноманітні тренінги та майстер-класи, які розширюють світогляд учасниць та дозволяють максимально продуктивно використовувати свій час та знання. Будь то майстер-клас зі скетчінгу і написання есе, або зустріч, присвячена волонтерству”.
Сергій Токарєв зауважує, що в комплексі усі ці заходи демонструють безмежні можливості для розвитку, знайомлять дівчат із жінками, які змогли відкинути стереотипи та домогтися успіхів в улюбленій справі. А потрапивши в оточення палаючих ідеями успішних жінок, учасниці STEM is FEM можуть позбутися страху перед обраною сферою діяльності та поповнити ряди жінок у STEM.