Заміщення "газпрому": Румунія на шляху до лідерства у видобутку газу в ЄС

Заміщення "газпрому": Румунія на шляху до лідерства у видобутку газу в ЄС

Київ  •  УНН

 • 930816 перегляди

КИЇВ. 23 червня. УНН. Ухвалено остаточне інвестиційне рішення про освоєння газового родовища Neptun Deep у Чорному морі. Війна росії проти України вдихнула нове життя в проєкт, що буксував. Очікується, що таким чином Румунія складе додаткову конкуренцію російському "газпрому" в регіоні, пише DW, передає УНН.

Цитата

"Завдяки Neptun Deep Румунія стане найбільшим виробником природного газу в ЄС і надійним джерелом енергії для всього регіону", - заявив голова правління австрійської нафтогазової компанії OMV Альфред Штерн.

Деталі

21 червня було ухвалення остаточне інвестиційне рішення щодо освоєння відкритого ще 2012 року родовища в Чорному морі. Проєкт довго пробуксовував, але тепер покликаний з 2027 року значною мірою замінити російський газ у всій Південно-Східній Європі.

Інвестиції в проєкт можуть сягнути 4 мільярдів євро. Половину з них візьме на себе контрольована австрійською OMV румунська фірма OMV Petrom, іншу половину інвестує компанія Romgaz. Вона на 70 відсотків належить румунській державі і є найбільшим постачальником природного газу в країні.

Основним інвестором в освоєння родовища фактично буде румунська держава. В Бухаресті майже ціле десятиліття висловлювалися політичні сумніви щодо доцільності проєкту. Однак повномасштабна російська агресія проти України в лютому 2022 року і енергетична криза в ЄС, що розпочалася потім, розвіяли ці сумніви.

Румунська влада прискорила створення необхідних для проєкту правових рамок, зокрема ухвалила нове податкове законодавство. Що для OMV Petrom стало ключовою умовою для прийняття остаточного інвестиційного рішення. Румунська дочірня фірма австрійського концерну буде оператором родовища Neptun Deep, яке розташоване приблизно за 160 кілометрів від узбережжя на глибинах від 100 до 1000 метрів.

Як повідомляє OMV, у найближчі три-чотири роки належить побудувати бурову платформу, пробурити під водою десять свердловин, встановити три підводні виробничі системи з відповідними трубопроводами, прокласти основний трубопровід до берега в районі міста Тузла і встановити там газовимірювальну станцію. Після цього можна буде приблизно десять років експлуатувати родовище Neptun Deep, запаси якого оцінюють у 100 мільярдів кубометрів.

Такі обсяги значно перевищать потреби Румунії, тому Альфред Штерн одразу ж зробив акцент на експортному потенціалі родовища, заявивши, що воно стане джерелом енергії "для всього регіону". Йдеться про Балканський півострів або, інакше кажучи, про Південно-Східну Європу. Тут деякі країни до останнього часу особливо сильно залежали від "газпрому", наприклад Молдова чи Болгарія.

У недалекому майбутньому Румунія зможе збільшити поставки трубопровідного газу цим та іншим своїм сусідам. Таким чином вона складе додаткову конкуренцію росії в регіоні, куди "газпром" постачає зараз газ через другу нитку "Турецького потоку". Трубопровід під назвою "Балканський потік" йде через Болгарію в Сербію та Угорщину.

Доповнення

Болгарія і так уже сильно знизила свою залежність від рф, оскільки завдяки магістральному газопроводу TAP із 2021 року одержує азербайджанський газ, який іде через Туреччину, а завдяки з'єднувальному газопроводу IGB, який запрацював у жовтні 2022 року, отримала змогу не лише істотно збільшити постачання з Азербайджану, а й імпортувати ще й скраплений газ через Грецію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Сила Сибіру": Китай змушує путіна чекати на газопровід - FT