Рання діагностика рятує життя: лікар-гінеколог розповіла про важливість скринінгу онкозахворювань

Рання діагностика рятує життя: лікар-гінеколог розповіла про важливість скринінгу онкозахворювань

Київ  •  УНН

 • 109688 перегляди

Read in English

Лікар-гінеколог розповіла про важливість скринінгу онкозахворювань.

Регулярний скринінг для ранньої діагностики онкозахворювань є надзвичайно важливим. Наприклад, ПАП-тест та ВПЛ-тест є ключовими для виявлення передракових змін шийки матки, а мамографія допомагає виявляти рак молочної залози на ранніх стадіях. Це значно підвищує шанси на успішне лікування та збереження життя пацієнтів. Про це в ексклюзивному коментарі УНН розповіла акушер-гінеколог Катерина Тимощук.

Рання діагностика онкозахворювань є ключовою для успішного лікування та збереження життя пацієнтів

- наголосила Тимощук.

За її словами, цитологічний ПАП-тест і тест на вірус папіломи людини (ВПЛ) є золотим стандартом для скринінгу раку шийки матки. "Виявлення передракових змін або наявності вірусу папіломи людини, який є головним фактором ризику, дозволяє вчасно розпочати лікування та запобігти розвитку раку. Регулярне проведення ПАП-тесту, особливо у поєднанні з ВПЛ-тестом знижує смертність від раку шийки матки на 70% і більше, особливо серед жінок старших за 30 років", - наголосила лікар.

Окрім того, Тимощук розповіла, що мамографія є стандартом для раннього виявлення раку молочної залози, особливо у жінок після 40 років. Рання діагностика дозволяє почати лікування на етапі, коли пухлина менш агресивна і більш локалізована, що суттєво покращує шанси вижити.

Скринінг раку яєчників,  за словами акушера-гінеколога, є менш розвиненим. "На жаль, через відсутність чутливих і специфічних тестів ранню діагностику раку яєчників складно забезпечити, хоча УЗД та визначення рівня CA-125 можуть допомогти у групах ризику", - зазначила Тимощук.

Вона також розповіла, що скринінг раку щитоподібної залози не є рутинним. Однак, у разі виявлення вузлів або підвищеного рівня тиреотропного гормону (ТТГ), лікарі можуть призначити ультразвукове дослідження, що сприяє ранньому виявленню агресивних форм раку.

Додамо

Деякі скринінги в Україні громадяни можуть зробити безплатно. Наприклад, УНН розповідав, що місцева влада у Броварах запровадила програму "З турботою про кожного" на 2024-2026 роки, яка спрямована на забезпечення соціального захисту та медичної підтримки найбільш вразливих верств населення Броварської територіальної громади.

У межах цієї програми проводиться регулярна діагностика для раннього виявлення онкологічних захворювань. Зокрема жителям громади доступні такі обстеження:

  • цитологічний скринінг раку шийки матки (рідинний ПАП-тест) та ВПЛ-тестування для жінок від 21 року;
  • скринінг раку молочної залози та яєчників для жінок від 30 років;
  • скринінг раку щитоподібної залози за направленням лікаря;
  • урологічний скринінг для діагностики раку простати для чоловіків від 35 років.

Ці обстеження громадяни України, які зареєстровані і проживають на території Броварської громади, можуть проходити безплатно раз на рік.

Окрім того, у Броварській громаді діють ще кілька важливих медичних програм, спрямованих на підтримку здоров'я громади, зокрема, пільгових категорій населення. Директор Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов в ексклюзивному коментарі УНН розповів, що однією з ключових програм є забезпечення пільгових категорій населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), безплатними ліками та медичними засобами.

Окрім того, значні кошти місцева влада Броварів спрямовує на підтримку пацієнтів з онкологією, які мешкають у громаді. Лікарня забезпечує їх безплатними хіміотерапевтичними препаратами, які є дорогими, оскільки всі компоненти іноземного виробництва.

Мер Броварів Ігор Сапожко в ексклюзивному коментарі УНН наголосив, що такі програми важливі для забезпечення здоров'я та добробуту жителів громади. Він додав, що міська влада буде продовжувати підтримувати ці ініціативи, попри обмежений бюджет.

"Ми розуміємо, наскільки важливими є ці програми для наших громадян, особливо для тих, хто потребує постійної медичної підтримки. Програми безкоштовного забезпечення ліками, підтримка онкопацієнтів та профілактика онкозахворювань - це життєво необхідні ініціативи, і ми робимо все можливе, щоб зберегти їх навіть у складних умовах. Піклування про здоров'я мешканців нашої громади залишається нашим пріоритетом", - зазначив Сапожко.