Пандемія: уточнено дані про поверхні, на яких коронавірус "живе" довше всього - дослідження
Київ • УНН
КИЇВ. 12 жовтня. УНН. Нове дослідження показало, що на поверхнях з нержавіючої сталі, скла і паперових банкнотах коронавірус нового типу може залишатися активним до 28 днів. Це підтверджує необхідність постійно мити руки і дезінфікувати такі поверхні — зокрема, екрани мобільних телефонів і подібних до них пристроїв. Результати дослідження опублікував Virology Journal, пише УНН з посиланням на другу публікацію в CSIRO.
“При кімнатній температурі на гладких поверхнях, таких як пластикові банкноти або скло екрану мобільного телефону, вірус залишався активним протягом 28 днів. Вірус грипу типу „А“ в схожих умовах залишався заразним лише протягом 17 днів. Це показує, наскільки живучий SARS-CoV-2”, — розповіла Деббі Іглз з Австралійського центру по забезпеченню готовності до захворювань (ACDP).
В ході експериментів вчені поміщали зразки коронавірусу нового типу в штучний слиз і залишали їх сохнути на різних поверхнях і при різній температурі. Концентрацію вірусних частинок фахівці регулювали відповідно до того, скільки їх зазвичай знаходять в зразках мокротиння у хворих COVID-19. Досліди проводилися в темряві, щоб виключити вплив ультрафіолету, який негативно впливає на вірусні частинки і завадив би об’єктивному дослідженню.
Зразки вірусу вчені поміщали на скло, вініл, нержавіючу сталь, бавовняну тканину, паперові та пластикові банкноти (такі використовуються в Австралії). Ці поверхні вчені вибрали, оскільки ті найчастіше зустрічаються в повсякденному житті — в якості екранів мобільних телефонів, робочих поверхонь столів, одягу і так далі. Досліди проводилися при температурі в 20, 30 і 40°С.
Виявилося, що при температурі в 20°C, яка приблизно відповідає кімнатній, частинки вірусу залишалися життєздатними протягом 28 днів на всіх поверхнях, крім бавовняної тканини. На ній активних вірусних частинок не залишилося через два тижні після початку експерименту. Чим вище була температура досліду, тим менше часу жив вірус — наприклад, при 30°С на стали, склі і пластикових банкнотах SARS-CoV-2 витримував всього сім днів, а на вінілі або бавовні — тільки три. При 40°C вірус не витримував на бавовні навіть доби, а на інших поверхнях жив не більше двох діб.
Вчені сподіваються, що результати їх дослідження можна буде використовувати для того, щоб зменшити ризик зараження людей в громадських місцях.
Раніше, у COVID-19 виявили “етнічні особливості” поширення.