Пандемія: інфікування COVID-19 підозрюють у провокуванні хвороби Паркінсона та розладів інтелекту
Київ • УНН
КИЇВ. 24 лютого. УНН. Досліди на мавпах показали, що в деяких випадках зараження коронавірусом нового типу призводить до гострих запалень мозку, а також провокує утворення білкових клубків, пов’язаних з хворобою Паркінсона і розладів інтелекту. Результати дослідження опублікував bioRxiv, пише УНН.
Важливо відзначити, що наукові матеріали, опубліковані на bioRxiv — на даний момент проходять фінальне рецензування. Відповідно, дані результати досліджень носять попередній характер.
Деталі
Дослідження показують, що коронавірус нового типу (SARS-CoV-2) вражає не тільки легені, але і інші тканини — слизову оболонку носа, стравохід, судини і серце. Це може пояснювати, чому багато хворі втрачають нюх, відчувають проблеми з травленням і збої в роботі кровоносної системи.
Також COVID-19 може викликати серйозні порушення в роботі мозку, в тому числі делірій, який виражається в потьмарення свідомості і гарячковому маренні, тимчасовому погіршенні пам’яті і розумових здібностей.
В ході нового дослідження нейрофізіологи під керівництвом Інгрід Філіппенс з Центру біомедичних досліджень приматів в Рейсвейку (Нідерланди) припустили можливу причину подібних проблем. Вони спостерігали за розвитком інфекції у чотирьох макак-резусів (Macaca mulatta) і чотирьох макак-крабоїдів (Macaca fascicularis).
Учених цікавило, чи може вірус проникнути прямо в клітини мозку приматів і чи виникнуть через це якісь видимі порушення в їхній роботі. Відповідь на це питання є важливою, оскільки вчені поки не можуть точно сказати, з чим саме пов’язані деякі порушення в роботі свідомості і пам’яті інфікованих коронавірусом — з проникненням інфекції в мозок або збоями в функціонуванні кровоносної системи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пандемія: людські ембріони уразливі для коронавірусу нового типу на ранніх стадіях розвитку — дослідження
Щоб з’ясувати це, Філіппенс і її колеги протягом двох тижнів спостерігали, як змінювалася робота мозку макак після їх зараження SARS-CoV-2. Вчені годували тварин цукром, який був “позначений” радіоактивним ізотопом фосфору. Завдяки цьому дослідники могли відстежити, які регіони мозку споживали цей цукор.
Спостереження показали, що вірус дійсно потрапив в клітини мозку в самих різних його відділах: наприклад, в мозочку, в руховій корі і в гіпокампі. Ці опосередковані результати вчені потім підтвердили, проаналізувавши проби тканин мозку тварин на предмет слідів РНК вірусу в них.
У всіх випадках при проникненні вірусу в мозку макак розвивалося запалення і утворювалися так звані тільця Леві — скупчення білків, які зазвичай виникають у носіїв хвороби Паркінсона і деяких форм старечого недоумства. Ці структури з’являлися навіть у тих макак, хвороба у яких не виявлялася зовні.
Поки нейрофізіологи не можуть точно сказати, як вірус провокує утворення цих скупчень білка і сприяє розвитку запалень. Проте, як зазначають автори статті, існування подібних побічних ефектів необхідно враховувати при оцінці можливих довгострокових наслідків пандемії COVID-19.