Озброєне захоплення Кабміну може призвести до "ефекту доміно" - конфліктолог
Київ • УНН
КИЇВ. 4 червня. УНН. Сьогоднішнє захоплення будівлі Кабінету міністрів України колишнім бійцем “Айдару” Володимиром Прохничем може надихнути небайдужих послідувати його прикладу. Про це в коментарі УНН розпів конфліктолог Богдан Петренко.
“Кабмінівський” терорист та “ефект доміно”
“На щастя, у нас на сьогоднішній момент ті терористичні атаки, які відбуваються з захопленням заручників, вони відбуваються без жертв, і це як на мене гарна новина. На нещастя, кожна терористична атака призводить до ефекту наслідування. Після захоплення моста Метро було ще одне захоплення, після „луцького терориста“ було захоплення в Полтаві і захоплення в Києві. Я думаю, що після цього захоплення в Кабміні, воно також може спровокувати ефект доміно. Особливо якщо зараз будуть говорити про те, що це — ветеран, що в нього якісь там економічні проблеми, як наприклад було з Белько, який захопив міст Метро. Говорили, що в нього були проблеми з коханою людиною, ще з чимось...”, — зазначає знавець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд відправив на примусове лікування “мінера мосту Метро”
На думку Петренка, у випадку з захопленням у приміщенні уряду загроза була реальною, однак дії Володимира Прохнича навряд чи були спланованими.
“Я думаю що якби людина здійснювала злочин, вона навряд чи спрямовувала б цей злочин на 6-й під’їзд КМУ, тим більше що там з’являються такі самі, як вона — заявники, ті хто приходять передати папери, клерки — це не той контингент, проти якого здійснюються терористичні атаки. Але я бачу що у Facebook у відгуках дуже багато людей почало підтримувати його, і це в принципі неправильно, тому що така підтримка... хтось також, як я, прочитає, і може надихнутись такою підтримкою і наступного разу не просто продемонструвати, але і підірвати гаранату. Не варто виключати, що цей ефект доміно призведе до того, що у нас з’являться жертви одинаків, які здійснюють терористичні атаки”, — зазначив він.
Українське суспільство не готове до терористичних атак
Як зазначив співрозмовник УНН, статистика свідчить про те, що кількість терактів в Україні знижується з 2016 року. Водночас, він зауважив, що статистика, як правило, орієнтувалась на обстріли, які здійснювались російськими військами на Сході.
Крім того, зі слів Петренка, дуже багато подій, які відбуваються в Україні, не кваліфікують як терористичні атаки.
“Тому, як на мене, дуже важко на сьогоднішній момент визначити статистику по терористичним атакам в Україні. Якщо говорити про такі публічні теракти, які у нас були останнім часом — по Луцьку, захопленню моста Метро, по псевдо-терактам, які у нас відбуваються постійно, і, якщо я не помиляюсь, то мабуть є тисячі випадків щороку, коли у нас „мінують“ телефоном тощо. Фактично, складається враження, що кількість терактів у нас зростає. Хоча, в принципі, це не є таким. Навіть якщо ми подивимось на реакцію людей, які заходять у 6-й під’їзд Кабінету міністрів, ми побачимо що люди навіть не розуміють, що відбувається. У нас суспільство не готове до терористичних атак, і люди не сприймають те, що вони живуть у загрозах терористичних атак. На щастя, мабуть. У нас немає упередженого ставлення до цього, немає страху перед терористичними атаками, і це мабуть, є певним плюсом”, — зазначив він.
Хто замовник?
“Справа в тому, що, зрозуміло що, якщо ми говоримо про замовлення, то найбільша зацікавленість у терористичних атаках на сьогоднішній момент є нібито у Російської Федерації. Але це не так. Справа в тому, що теракти, з точки зору російської влади, вони взагалі об’єднують суспільство — особливо криваві теракти. Ми це в принципі бачимо на прикладі РФ, що там відбувалось в кінці 90-х — на початку 00-х років. Тому, Російська Федерація якщо і буде зацікавлена в якихось терактах, то у дрібних, щоб вони були без жертв”, — вважає конфліктолог.
З його слів, мета таких акцій (як правило, це псевдотеракти) — сформувати негативне ставлення до правоохоронних органів України в Україні, і щоб люди розчаровувались у правоохоронній системі в цілому.
“Але є окремі варіанти, і дехто намагається знайти чи-то руку Авакова, чи-то руку Москви, чи ще чиюсь руку. Але, мені здається що вони як раз чітко демонструють, що такі теракти ніким не організовані. Є люди в Україні, які під впливом громадської думки, під впливом подій, які відбуваються в Україні, можливо, соціально-економічної ситуації, але це вже другорядне — першочерговим є емоційне сприйняття того, що відбувається, і легалізація насилля. Так от, є люди, які готові до здійснення таких терактів, яких фактично досить складно контролювати, бо, за великим рахунком, Службі безпеки зручніше контролювати, якщо, наприклад, справа йде про якусь організацію. Там можна якось відслідкувати, хто за чим стоїть. А коли йдеться про одинаків, тут звичайно є величезні проблеми, тому що, по-перше, як правило на таких людей як правило ніхто не звертає уваги. А по-друге, досить складно прорахувати, чи будуть вони здійснювати теракти чи ні”, — пояснив експерт.
Контекст
Сьогодні, близько 10-ї години ранку до будівлі КМУ зайшов невідомий чоловік, який витягнув із кишені предмет, схожий на вибуховий пристрій, і погрожував його підірвати.
Пізніше стало відомо, що Кабінет міністрів України захопив колишній боєць “Айдару” Володимир Прохнич. За даними джерел у правоохоронних органах, він був озброєний гранатою, яка вибухає від удару.
Невдовзі чоловіка вдалось затримати завдяки його другу, волонтеру Василю, який провів з ним перемовини.
Після захоплення КМУ правоохоронці відкрили чотири кримінальні провадження.