Опубліковано перелік українських компаній, здатних до підкорення космосу

Опубліковано перелік українських компаній, здатних до підкорення космосу

Київ  •  УНН

 • 31433 перегляди

КИЇВ. 15 квітня. УНН. Представники яких галузей мають найбільше перспектив для успіху поза Землею, визначили аналітики YouControl, повідомляє УНН.

Компанії з усього світу, особливо бізнес-гіганти, завжди шукають шляхи для масштабування, виходу на нові ринки.

Конкуренція у багатьох галузях досить висока. На думку членів Всесвітньої ради з питань космічних технологій, бізнес із п'яти галузей вже в осяжній перспективі може починати підкорювати позаземні простори. Вони говорять про представників сфер транспорту, видобутку, енергетики, будівництва або гостинності.

Очевидно, що для старту роботи в космосі потрібно чимало ресурсів та інвестицій. Якщо говорити про Україну, то в нас не так багато компаній, які за масштабами діяльності можуть конкурувати з колегами зі США чи Європи навіть на Землі. Та експерти YouControl вирішили проаналізувати, які з підприємств України з перелічених вище п’яти галузей отримують найбільші доходи і все ж мають найбільше шансів вийти не те що на іноземний, а на космічний ринок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Турчинов: Україна співпрацює з 30 країнами світу у сфері космонавтики

Перша галузь – транспорт. Унікальні технології перевезення на основі нових видів палива, створення “супермагістралей”, що будуть поєднувати Землю з іншими точками у Всесвіті, – це буде початком реальної взаємодії людей з космосом. Про перспективність таких планів говорить те, що в індустрію інвестують такі бізнес-генії, як Джефф Безос (Blue Origin), Ілон Маск (SpaceX), Річард Бренсон (Virgin Galactic).

У трійку найпотужніших транспортних компаній України входить дві, що займаються залізничними перевезеннями (АТ “Українська залізниця”, ТОВ “Лемтранс”) і одна – авіа (ПАТ “Авіакомпанія “Міжнародні авіалінії України”). І їхня виручка за рік перевищує 100 млрд грн.

Галуззю, яка має найбільшу потужність на землі, є енергетика. Ринок оцінюється в 8,4 трлн дол. і щороку росте в середньому на 4,1%. Для космосу, який, на думку того ж Джеффа Безоса, зовсім скоро будуть населяти мільйони людей, принципово потрібна енергія. Люди там теж мають якось жити, працювати, пересуватися. Найбільше буде користуватися попитом, звичайно, сонячна енергія, а також отримана хімічним шляхом, хоча для стабільності перебування людей на інших планетах вчені та дослідники намагаються знайти способи виробництва енергії у самому космосі.

В Україні дві з трьох ТОП-компаній, що працюють в енергетиці, – державні (ДП “Енергоринок”, ДП “Енергоатом”). Серед приватних до лідерів змогло пробитися лише АТ “ДТЕК”. Разом вони отримали понад 200 млрд грн виручки за 2017 рік.

Земна гірничодобувна промисловість останні роки згортається. Її фінансовий обсяг впав з 1,6 трлн дол. 2010-го до 714 млрд дол. 2016 року. Однак тренд може піти в зворотній бік, якщо вона вийде на космічний рівень. Добувати корисні ресурси можна буде з небесних тіл, особливо астероїдів і на Місяці. Один із найбільших у світі інвестиційних банків Goldman Sachs у своєму дослідженні говорить, що “хоча психологічний бар'єр для “видобутку” астероїдів високий, фінансові та технологічні бар'єри набагато нижчі”. А уряд Люксембургу настільки вірить в цю ідею, що створив у себе ініціативу “Європейський центр космічних ресурсів”. Вона має займатися дослідженням використання цих ресурсів на благо людства.

У ТОП-3 найбільших добувних підприємств потрапили пов’язані з газом, нафтою та вугіллям недержавні компанії (АТ “Укргазвидобування”, ПАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” та ПАТ “Укрнафта”). За 2017 рік вони згенерували виручку у сумі понад 150 млрд грн.

Четверта перспективна галузь – будівництво. Наразі будівельна індустрія конкурує з енергетичною за титул найпотужнішої. І це суперництво має всі шанси продовжиться в космосі. Перші орбітальні системи будівництва можуть бути розгорнуті вже найближчими роками. А споруджувати конструкції будуть, зокрема, робототехнічні апарати. Цінність будівництва в порожньому неосвоєному просторі важко перебільшити. На інших планетах можна буде створювати заводи, електростанції тощо.

Найбільшу виручку, а відповідно і масштаби роботи, мають компанії, які займаються автомобільними дорогами та будують житло (ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком”, ТОВ “Автомагістраль-Південь” та ПАТ “Холдингова компанія “Київміськбуд”). Хоча ТОП-3 підприємства в будівельній галузі за 2017 рік “напрацювали” лише на суму близько 10 млрд грн.

І замикає п’ятірку сфера гостинності. Як космічним туристам, так і людям, що планують працювати у просторах Всесвіту (космонавтам, дослідникам), потрібне укриття та місце для ведення побуту. І мільярдер, власник готельної імперії, Роберт Бігелоу вже активно почав інвестувати та боротися за контракти в цьому напрямку. Є навіть прогнози, що ця галузь в наступному десятиріччі матиме обсяг 37 млрд дол.

Дві компанії, що лідирують у цій галузі, – мають одні із найбільш фешенебельних готелів столиці (ТОВ “Готель Менеджмент” та ТОВ “Гранд Менеджмент”). А ще одна – ПАТ “Нові інжинірингові технології” – надає консалтингові послуги, у тому числі у сфері туризму. Хоча їхня виручка (близько 1 млрд грн) і значна для ринку, порівняно з іншими галузями вони програють.

Коли економіку називають глобальною, обмежуючись нашою планетою і не враховуючи космічні можливості, це вже стає помилковим твердженням. Дійсно глобальною вона стане тоді, коли всі згадані та інші індустрії вийдуть на новий рівень і коли бізнес зрозуміє, що небо – це не межа, а лише старт.