МТОТ провалило всі 10 ініціатив з підтримки ветеранів і переселенців - Рахункова палата

МТОТ провалило всі 10 ініціатив з підтримки ветеранів і переселенців - Рахункова палата

Київ  •  УНН

 • 13063 перегляди

КИЇВ. 6 листопада. УНН. Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) не забезпечило ефективного управління коштами гранту Міжнародного банку реконструкції і розвитку (МБРР), та не завершило вчасно реалізацію 10 пілотних субпроектів у постраждали від збройного конфлікту громадах. Про це свідчать результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених міністерству в 2018-му – I півріччі 2019 року на пілотні заходи з реагування на проблеми для розвитку, викликані переміщенням осіб та поверненням комбатантів, повідомляє УНН з посиланням на Рахункову палату.

Як зазначили в РП, протягом двох з половиною років до МТОТ як координатора та головного розпорядника коштів надійшло майже 2,2 млн дол. США гранту від МБРР в рамках проекту "Подолання наслідків конфлікту, пілотний проект з відновлення та розбудови спроможностей". Реалізація цього проекту здійснювалась дуже повільно, і станом на дату завершення використано лише 52% коштів гранту.

Кошти за цим грантом Україна отримала ще у вересні 2016 року, а 3 червня 2019 року проект мав завершитись. При цьому на побудову потенціалу МТОТ, управління проектами використано 78% передбачених на це коштів (900 тис. дол. США), а на "Пілотні заходи, спрямовані на реагування на виникаючі проблеми для розвитку, викликані переміщенням осіб і поверненням комбатантів" – лише 49% передбачених 2,3 млн дол. США гранту. У зв’язку з цим проект продовжено на рік – до 3 червня 2020 року, а його кошторисну вартість збільшено на 350 тис. дол. США.

МТОТ відібрало 10 пілотних субпроєктів місцевих органів самоврядування з чотирьох областей України – Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської. При цьому не були залучені до участі територіальні громади, розташовані в Донецькій і Луганській областях, які найбільше постраждали від конфлікту і де проживає 54% внутрішньо переміщених осіб. Субпроекти ж, зокрема, передбачають відновлення інфраструктури, створення умов для надання медичних послуг, реабілітації та психосоціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та ветеранів АТО/ООС, підтримку розвитку їх підприємницького потенціалу та отримання доходу.

За інформацією Рахункової палати, лише три субпроекти перебувають на завершальному етапі реалізації, тоді як проект з надання психосоціальної підтримки, сприяння працевлаштуванню ВПО та ветеранів у м. Запоріжжя виконаний лише на 14%, а проект зі створення центру розвитку підприємницьких ініціатив ВПО і ветеранів АТО у Нововодолазькій об’єднаній громаді Харківської обл. - на 12%. Інші п’ять субпроектів реалізовані в межах 24-48%.

Як зазначає Рахункова палата, матеріально-технічна база МТОТ фактично створена за рахунок грантових коштів, але зміцнення матеріальної бази не призвело до формування спроможності інституції ефективно працювати з наслідками конфлікту.

Соціально-економічними наслідками нереалізації субпроектів у встановлені терміни стали, зокрема, незабезпечення учасників АТО/ООС, ВПО, ветеранів війни послугами медичної та фізичної реабілітації; ненадання психологічної допомоги; невирішення соціальних проблем, незабезпечення потреб таких осіб щодо працевлаштування, започаткування підприємницької діяльності, що сприяло б підвищенню їх життєвого рівня, соціальної та професійної адаптації.

Нагадаємо, влітку уряд ухвалив рішення, за яким власники зруйнованого внаслідок бойових дій житла зможуть отримати від держави компенсацію до 300 тис. грн.