Доступ до вакцин, енергетика і макрофін: головні підсумки Ради асоціації Україна-ЄС
Київ • УНН
КИЇВ. 12 лютого. УНН. У четвер в Брюсселі під спільним головуванням Верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля і Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулося 7-е засідання Ради асоціації Україна-ЄС. Ключові моменти вказані в спільному прес-релізі за підсумками засідання, передає УНН з посиланням на сайт Ради ЄС.
Доступ до вакцин від COVID-19
Рада асоціації Україна-ЄС підтвердила єдність, солідарність і взаємну прихильність, продемонстровані перед обличчям пандемії COVID-19. ЄС підтвердив готовність допомогти Україні отримати ранній доступ до вакцин і підтримати її кампанію з вакцинації в рамках регіонального проекту, запущеного разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
Рада асоціації також розраховує на відновлення “другорядних” поїздок для громадян обох сторін, як тільки епідеміологічні умови дозволять, йдеться в спільній заяві.
Реформи і боротьба з корупцією
Учасники засідання погодилися, що Україні необхідно активізувати зусилля по зміцненню верховенства права та забезпечити незалежну та ефективну роботу антикорупційних інституцій.
Вони також підтвердили необхідність проведення всеосяжної судової реформи в країні. ЄС привітав прагнення України відновити систему електронного декларування на фоні рішень Конституційного суду, і підкреслив важливість прийняття стримуючих заходів. ЄС також наголосив на необхідності проведення надійних перевірок чесності суддів.
Російська агресія і санкції
Рада асоціації підтвердила, що засуджує порушення суверенітету і територіальної цілісності України російськими збройними силами. Сторони наголосили на необхідності повного виконання Мінських домовленостей усіма сторонами, зокрема сторони солідарні щодо відповідальності Росії в цьому відношенні.
В ЄС нагадали, що санкції проти Росії як і раніше пов’язані з повним виконанням Мінських угод. Також сторони наголосили на важливості збереження режиму припинення вогню.
Рада асоціації закликала звільнити всіх затриманих, пов’язаних з конфліктом. Також була підтверджена повна підтримка зусиль в Нормандському форматі, Тристоронній контактній групі.
ЄС підтвердив свою політику невизнання окупації Криму і міста Севастополя Росією, в тому числі за допомогою обмежувальних заходів. Рада асоціації засудила погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові і подальшу мілітаризацію півострова і Чорного та Азовського морів. Сторони закликали звільнити всіх незаконно затриманих і ув’язнених українських громадян на Кримському півострові і в Росії.
Рада асоціації також закликав Росію забезпечити безперешкодний прохід в Азовське море і назад відповідно до міжнародного права.
Україна також представила концепцію “Міжнародної кримської платформи” і запросила ЄС взяти участь в першому саміт високого рівня, який пройде 23 серпня 2021 року в Києві.
Угода про асоціацію
В рамках Угоди про асоціацію, сторони погодилися продовжити поглиблення економічної інтеграції України і зближення нормативного регулювання з ЄС в таких секторах, як цифрова економіка, спрощення процедур торгівлі, митне співробітництво, а також правосуддя та внутрішні справи.
Рада Асоціації підтвердила намір ЄС і України продовжити всебічний огляд досягнення цілей Угоди. В якості першого кроку кожна зі сторін взяла на себе зобов’язання провести внутрішню оцінку з метою представлення її результатів на Саміті Україна-ЄС у 2021 році.
Рада Асоціації підтвердила зобов’язання ЄС і України розпочати консультації щодо подальшого огляду лібералізації торгівлі товарами в рамках поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) і постійно оновлювати відповідні додатки до Угоди. Рада Асоціації наголосила на необхідності активізації спільної роботи щодо подальшого спрощення процедур торгівлі.
Макрофін
Рада асоціації високо оцінив зусилля України по підтримці макроекономічної і фінансової стабільності. Обидві сторони відзначили виділення Україні 1,1 мільярда євро в 2020 році в рамках двох програм макрофінансової допомоги.
ЄС закликав Україну виконати політичні зобов’язання в рамках поточної програми макрофінансової допомоги та продовжити тісну співпрацю з Міжнародним валютним фондом.
Рада асоціації підтвердила необхідність реформ в банківському секторі, зокрема націоналізації ПриватБанку, підкресливши важливість залучення до відповідальності осіб, винних у масштабному шахрайстві в ПриватБанку, і повернення активів.
Енергетика
Україна і ЄС погодилися з важливістю продовження реформ в енергетичному секторі. Рада асоціації привітала запуск Фонду енергоефективності та наголосив на необхідності “адекватних відрахувань” з державного бюджету України в цей Фонд. Сторони погодилися з важливістю продовження співпраці з інтеграції енергетичних ринків і енергетичних систем України з енергетичним ринком ЄС, а також координації подальших кроків.
Рада асоціації наголосила на важливості активізації зусиль щодо вирішення проблем в області боротьби зі зміною клімату і навколишнього середовища.
Крім того, сторони відзначили прагнення України привести свою політику і законодавство у відповідність з Європейським зеленим курсом.
Контекст
Напередодні в Брюсселі відбулося засідання Ради асоціації Україна-ЄС за участю Прем’єр-міністра Дениса Шигаля і віцепрезидента Європейської комісії — Високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.
Боррель на прес-конференції за підсумками засідання Ради асоціації, зокрема, заявив, що відносини між Євросоюзом і Росією не повернуться до нормальних, поки не будуть виконані мінські угоди по врегулюванню конфлікту на Донбасі.