Держбюджет-2025: які зміни внесли до першого читання і скільки піде на оборону
Київ • УНН
Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт держбюджету на 2025 рік з видатками понад 3,6 трлн грн. Безпека й оборона залишаються головним пріоритетом з фінансуванням 2,2 трлн грн.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розписав пріоритети Державного бюджету на 2025 рік після його ухвалення парламентом у першому читанні. Про зміни до першого читання повідомили і народні депутати, пише УНН.
Деталі
"Пріоритетом кошторису наступного року так само буде безпека й оборона. Усі податки, які сплачують люди та бізнес, будемо направляти на посилення наших захисників та військових спроможностей. Так, на ці потреби спрямуємо понад 2,2 трлн грн, що становить близько 26% ВВП. Це на 46 млрд грн більше, ніж у 2024 році", - написав Шмигаль у Telegram.
Очільник уряду перечислив і декілька інших ключових віх головного кошторису країни на наступний рік:
- Загалом видатки держбюджету плануються в обсязі понад 3,6 трлн грн, що на 535 млрд грн більше порівняно з цим роком.
- Доходи загального фонду заплановані на суму 2,7 млрд грн, що на 411 млрд грн більше, ніж цього року.
"Дякую народним депутатам за підтримку та розраховуємо, що держбюджет буде ухвалений в цілому якнайшвидше", - зазначив Шмигаль.
Доповнення
28 жовтня бюджетний комітет рекомендував до І читання Бюджет 2025 року і проект Бюджетних висновків. Як зазначила голова комітету, нардеп Роксолана Підласа, ключові зміни, які комітет запропонував уряду внести в проект державного бюджету:
- усі джерела наповнення Дорожнього фонду (це 43,2 млрд грн в наступному році) спрямувати в загальний фонд бюджету – на першочергові потреби, насамперед, потреби національної безпеки та оборони;
- щонайменше 2 мдрд грн спрямувати на гуманітарне розмінування;
- виключити пропозицію перевести рахунки в банках лікарень до казначейства;
- Апарат Верховної Ради з 1 квітня 2025 року переходить в грейдову систему оплати праці;
- так звана «чорнобильська пенсія»/доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення/буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993 рік (ціна питання виплати пенсій новим «поселенцям» - близько 15 млрд грн);
- переглянути ідею запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів і відповідно переглянути видатки на їх забезпечення;
- розглянути можливість виділення фінансування (4,8 млрд грн) на нові пасажирські вагони;
- розглянути можливість спрямувати 4% ПДФО до бюджетів до ОТГ і одночасно відмовитись від субвенції з державного бюджету обласним бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на комунальні послуги;
- визначитися щодо доцільності перерахування до державного бюджету реверсу з бюджетів ОМС, тобто залишити 12,9 млрд грн бюджетам ОМС.
Як зазначила нардеп Галина Янченко, також у підтриманому у першому читанні Бюджеті на 2025 рік, врахована правка про "додаткові 2,5 млрд гривень для кредити для українських ОПК виробників".
При цьому нардеп Ярослав Железняк вказав, що "жодної правки окрім правки по зарплатах прокурорів не змінили".