Через корупцію і провал проекту “Глибоководний випуск” Одесу може очікувати техногенна катастрофа - екозахисники
Київ • УНН
КИЇВ. 19 листопада. УНН. Громадська організація “Зелений лист” звинуватила Руслана Тарпана, який переховується вже 4 роки від українських правоохоронців, у провалі важливого екологічного проекту “Глибоководного випуску”, повідомляє УНН з посиланням на текст розслідування представників організації.
Деталі
“Глибоководний випуск” — проект, який мав би в цілому покращити екологічний стан регіону. Його особливість полягає у відведенні зворотніх вод на відстань чотирьох кілометрів від берега. Саме це і мало б вирішити проблему забруднення Одеської затоки та знизити навантаження на Хаджибейську дамбу. Отож, труби “Глибоководного випуску” мали б запобігти руйнуванню дамби, адже всі скиди зі станції біологічного очищення (СБО — ред.) “Північна” планувалось виводити через трубу в море, а не в Хаджибейський лиман.
Однак, з плином 10 років (“Глибоководний випуск” планували запустити ще у 2011 році — ред.) — він так і не запрацював. Хоча вартість робіт становила 585 мільйонів бюджетних гривень, що еквівалентно 73 мільйонам доларів за тодішнім курсом.
Корупційні оборудки
Критика проекту розпочалася ще у 2012 році. Навіть президент-втікач Янукович вбачав у будівництві глибоководного випуску корупційну оборудку. Після низки перевірок, прокуратура області відкрила провадження за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами “Інкор-груп” (фірма Руслана Тарпана, яка і займалася будуванням проекту, — ред.). Але пізніше прокуратура закрила провадження. Причини заступник прокурора Одеської області Геннадій Дем’яненко тоді не пояснив, повідомило видання “Траса 95”.
Пізніше кримінальне провадження поновили. Так, у 2017 році тодішній прокурор Одеської області Олег Жученко
розповів, що відомство викрило корупційну схему при будівництві очисних споруд “Глибоководний випуск”. Начебто група осіб заволоділа понад 200 мільйонами бюджетних коштів. За матеріалами слідства, у 2010-2015 роках злочинна група, зловживаючи службовим становищем та завдяки підробленню документів, завищила вартість матеріалів та об’ємів робіт при будівництві “Глибоководного випуску”.
Тоді Жученко підкреслив, що підозри отримали 11 осіб. Але до суду всі вони не дійшли.
Після цього головний підрядник проекту Руслан Тарпан і зник з території України. Зараз його оголосили у міжнародний розшук. Детективи НАБУ вважають, що одеський бізнесмен перебуває в Арабських Еміратах. Наразі в цю країну направлено запит про міжнародну правову допомогу. Ба більше — НАБУ хоче присвоїти Тарпану “Червону картку” в Інтерполі.
Поплічники Тарпана
Наразі на лаві підсудних у справі щодо привласнення бюджетних коштів при будівництві “Глибоководного випуску” перебуває сім осіб. Серед них колишній директор управління капітального будівництва Одеської ОДА (замовник робіт — ред.) Ігор Полуденко, а також депутат Одеської обласної ради від “ЄС” — Вадим Теплицький. Саме його фірма “Білд-про” розробляла проект глибоководного випуску.
Однак судовий розгляд щодо них досі триває — суд долучає докази від сторони обвинувачення, йдеться в ухвалі.
Обвинуваченим загрожує до 12 років позбавлення волі.
Ще одна колишня фігурантка справи — Валентина Дацюк, зараз обіймає посаду в.о. заступниці директора одеського міського департаменту екології та розвитку рекреаційних зон.
Саме вона, за версією слідства, відповідальна за необгрунтоване збільшення вартості робіт по будівництву глибоководного випуску на 96,5 мільйонів гривень. Але Дацюк звільнили від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності.
На думку представників громадської організації “Зелений лист”, теж саме може очікувати і головного підозрюваного — Руслана Тарпана. Мовляв, його адвокат неодноразово намагався поновити розслідування. Вочевидь, для бізнесмена це було б вигідно через терміни давності справи. Однак Вищий антикорупційний суд відмовляє в цьому клопотанні, — зазначають представники ГО.