Брюссель невдовзі представить нову пропозицію щодо боротьби з високими цінами на газ
Київ • УНН
КИЇВ. 1 жовтня. УНН. Європейська комісія висуне пропозиції щодо боротьби з високими цінами на газ "найближчим часом", заявила Чехія, яка головує в ЄС, після позачергової зустрічі міністрів енергетики в п'ятницю, 30 вересня, пише УНН з посиланням на Euractiv.
Деталі
Хоча країни ЄС домовилися про надзвичайні заходи щодо подолання енергетичної кризи, цього недостатньо, заявив міністр енергетики Чехії Йозеф Сікела, чия країна нині головує в ЄС.
"Ми перебуваємо в енергетичній війні з росією, яка також дуже впливає на нашу промисловість. Необхідні подальші термінові та скоординовані дії ЄС", - заявив він.
За словами Сікели, основною проблемою для країн ЄС є зростання цін на газ та його вплив на ціни на електроенергію.
Заходи щодо вирішення цієї проблеми можуть включати обмеження цін на весь імпортований газ або введення нового європейського еталона цін на скраплений природний газ (СПГ), щоб відобразити зниження ролі російського трубопровідного газу в енергетичному балансі ЄС, відзначає видання.
Наразі естафету у цьому питанні передано Європейській комісії, яка працюватиме з урядами країн ЄС над цими ідеями для підготовки на саміт лідерів ЄС наступного тижня, сказала єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон.
"Ця робота зрештою стане основою для законодавчої пропозиції, яку ми висунемо", - додала Сімсон.
Сікела сказав журналістам, що очікує, що пропозиція Єврокомісії з'явиться "найближчим часом", але точних термінів ще не оголошено. Він додав, що чеське головування готове прийняти будь-яку пропозицію Єврокомісії та розібратися з нею "надшвидким чином".
"Я готовий скликати стільки позачергових Рад, скільки буде потрібно", - сказав він.
При цьому, як вказано, країни ЄС, як і раніше, розходяться в думках щодо стелі цін на газ.
"Це правда, що нааразі немає нічого близького до консенсусу щодо стелі цін", - сказав перед зустріччю високопоставлений дипломат ЄС, додавши, що краще зосередитися на досягнутому прогресі, ніж "марнувати час" на "речі, які нас розділять".
Так, Сімсон зауважила, що Єврокомісія вважає за краще обмежити ціну тільки на російський газ, а такі країни, як Німеччина, розглядають це як санкції проти росії, які вимагатимуть одностайності, "і ми поки що не маємо консенсусу з цього приводу", зізналася вона.
Без консенсусу щодо стелі цін на російський газ, сказала Сімсон, Єврокомісія розглядає інші варіанти і "готова розробити тимчасовий загальноєвропейський захід з обмеження ціни на газ при виробництві електроенергії".
Вона пояснила, що хоча держави-члени розходяться у поглядах на те, як застосовуватиметься стеля цін, "є також точки дотику" щодо необхідності подальшого вивчення цього питання.
"Це має бути зроблено на такому рівні, щоб знизити ціни на електроенергію, не збільшуючи споживання газу. Це далекосяжні заходи, які суттєво впливають на функціонування європейського газового ринку, і ми не пропонуємо це легковажно", – пояснила вона.
Але деякі країни хочуть, щоб Європейська комісія пішла далі, відзначає видання.
Ще одна ідея, яку висуває чеське головування в ЄС, полягає в тому, щоб більш активно робити спільні закупівлі газу для збільшення купівельної спроможності країн ЄС. Німці це підтримують, і міністр економіки ФРН Роберт Хабек підтримує створення спільної закупівельної платформи ЄС для зниження цін.
Нагадаємо
Міністри Євросоюзу погодили скорочення енергоспоживання та збори з енергокомпаній, які постачають електроенергію в ЄС та отримують непропорційно великі доходи від зростання цін на енергоносії.