АПК є локомотивом економіки України – експерт УКАБ про вітчизняний агросектор
Київ • УНН
КИЇВ. 20 липня. УНН. Аграрна продукція становила за останній рік 53% загального українського експорту й наразі вітчизняна агропромисловість є локомотивом української економіки. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН озвучив аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка.
Деталі
За його словами, частка аграрного сектору у внутрішньому валовому продукті становить приблизно 20,3%, а у сукупності минулорічного експорту — 53% або майже 23,4 млрд доларів.
“Тобто левова частка експорту — безпосередньо аграрний сектор України”, — підкреслив експерт.
Однак він зазначив, що наразі є ризик втрати обсягів виробництва в АПК та, як наслідок, втрати обсягів українського ВВП.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шмигаль ігнорує українських аграріїв — вони нагадали про себе листом, у якому вимагають сприяти українському експорту
“Вони дуже залежні. Ми втратили дуже велику кількість виробництва, зокрема, якщо говорити за рослинництво. Це заміновані поля, окуповані території, це майже 20% територій, які на сьогодні не підконтрольні Україні. Тобто це порти і логістика, це склади й додаткові виробництва, це й заводи технічного напрямку. Це те, що було присутнє на тих територіях, до яких наразі ми не маємо доступу”, — пояснив Максим Гопка.
За його словами, це впливає як на собівартість виробництва продукції в цілому, так й, в майбутньому, на експортну ціну. Говорячи з цього приводу про зміну ринків збуту української агропродукції, яка відбулася за період військової агресії рф, аналітик УКАБ зазначив, що ця зміна за останній рік є дуже помітною.
“Переважна більшість продукції, яка була експортована в минулому році — це ринок Європи. 59% загалом в Європу й 55% — безпосередньо в Європейський Союз проти, наприклад 32% до Європи та 27,7% до ЄС в 2021 році. Тобто надходження продукції експорту в європейські країни збільшилося майже в два рази”, — уточнив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські аграрії просять захисту від дискримінації з боку ЄС
Говорячи про те, як змінилася структура продукції АПК та обсяги її експорту за період військової агресії росії Максим Гопка зазначив, що зерно й досі займає першу позицію. Далі за обсягами йдуть олія та насіння соняшнику, потім — безпосередньо продукція тваринництва, тобто молоко та м’ясопродукти.
“Потім, після цього вже йде цукор. До 2022 року був й мед, але наразі об’єми виробництва меду скоротилися. Потім ідуть фрукти та інші продукти”, — зазначив він.