"7% з зарплати на облігації": як реагують кияни на пропозицію голови податкового комітету

"7% з зарплати на облігації": як реагують кияни на пропозицію голови податкового комітету

Київ  •  УНН

 • 134808 перегляди

Read in English

Голова податкового комітету ВР запропонував зобов'язати українців купувати ОВДП на 7% від зарплати. Ініціатива викликала різку критику киян та експертів через можливі негативні наслідки для економіки.

Пропозиція голови податкового комітету Верховної Ради України про те, щоб 7% із зарплати українців автоматично спрямовували на придбання облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), викликала обурення та недовіру серед киян. Під час опитування, яке провів УНН на вулицях Києва, жителі столиці висловили своє ставлення до цієї ініціативи.

Контекст

Під приводом необхідності збільшення фінансування армії голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, який неодноразово був ініціатором підвищення податків в Україні, запропонував зобов'язати працюючих українців купувати ОВДП на 7% від зарплати.

Більшість опитаних різко засудили ідею Гетманцева, вважаючи її несправедливою, особливо в умовах війни, коли фінансове становище громадян і без того складне.

  • «Дуже негативно, дуже» – коротко висловився один із респондентів.
  • «Чому 7, а не 70? Ви мене зрозуміли» – іронічно прокоментував інший учасник опитування.
  • « В часи війни людей, в яких і так немає коштів, обкладати ще будь-якими податками, це, звичайно, безпринципно», – додала одна з киянок.

Дехто вважає, що перш ніж вводити податки для громадян, варто звернути увагу на витрати державного апарату. Кияни також звернули увагу на проблеми, повʼязані з корупцією і високі доходи народних депутатів.

  • «Хай депутати й інші чиновники повернуть гроші, які накрали. Їх і на війну вистачить і на все інше», – зазначив чоловік.
  • «Ці всі політики живуть на іншій планеті, вони живуть паралельним життям. Вони напевно з цих грубих машин не вилазять, бо їм би люди прості писок побили», – емоційно висловився інший киянин.

Деякі учасники опитування звернули увагу на відсутність економічного обґрунтування ініціативи та запропонували шукати інші шляхи вирішення фінансових проблем.

"Я вважаю, що необхідно можливо розробляти якісь програми. Реформи – ви ж розумієте самі, що не тиждень і не два розробляються, можливо треба хороших економістів знайти? Міжнародних, які можуть якось посприяти", – запропонував один із респондентів.

Частина опитаних висловила думку, що така ініціатива вдарить по найуразливіших категоріях громадян, у той час як люди з великими статками залишаться поза увагою.

  • «Це військові мають сплачувати податки чи робітники? Зарплати у них і так невеликі», – зазначила киянка.
  • «У людей немає грошей навіть на себе, а тут іще й забирати на податки», – додав чоловік.

На запитання про те, що може допомогти Україні в нинішніх умовах, кияни пропонували різні варіанти, серед яких – залучення міжнародних фахівців, проведення системних реформ та скорочення витрат чиновників.

Таким чином опитування засвідчило, що ініціатива щодо зобовʼязання працюючого населення купувати на 7% від зарплати ОВДП не знаходить підтримки серед громадян. Кияни наголошують на необхідності більш прозорого управління державними фінансами, зменшення корупції та пошуку альтернативних джерел фінансування.

Додамо

Раніше фахівець з питань податкової та регуляторної політики Економічної експертної платформи, асоційований експерт CASE Україна Мирослав Лаба в інтервʼю УНН зазначив, додаткові витрати у вигляді обовʼязкової купівлі ОВДП можуть створити додатковий фінансовий тягар для населення, особливо для малозабезпечених громадян та підприємців, та закликав розглянути альтернативні шляхи фінансування державних потреб. Лаба запропонував зосередитися на боротьбі з тіньовою економікою та боргами з податків, замість запровадження нових обов’язкових витрат для громадян.

Член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран також різко розкритикував ідею Гетманцева щодо запровадження обовʼязкової купівлі ОВДП працюючим населенням. На думку фінансового аналітика, запровадження такого зобовʼязання призведе до того, що кількість громадян України, які виїжджають з країни збільшуватиметься.

"Чергова ідея Гетманцева (учня Володимира Сівковича) примушувати українців купувати ОВДП на 7% від доходів вказує на те, що у Данила або гострий психічний розлад з нав’язливою ідеєю відкусити щось від доходів українців, або чітке завдання із Центру від ФСБ і Ко постійно бентежити українців новими ідеями, непрямо агітуючи економічно активних громадян залишати Україну", - написав Шапран на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, примусове зобов'язання купувати облігації внутрішньої державної позики на вторинному ринку може призвести до низки негативних наслідків для економіки України. Насичення ринку облігаціями, придбаними населенням під тиском, неминуче спричинить зростання дохідності ОВДП на вторинному ринку, адже багато громадян намагатимуться позбутися цих активів. Це, своєю чергою, змусить Міністерство фінансів підвищувати відсоткові ставки для нових випусків облігацій на первинному ринку, що збільшить вартість обслуговування державного боргу і стане додатковим фінансовим навантаженням на бюджет.

Окрім того, пропозиція Гетманцева, на думку Шапрана, не враховує високі витрати на адміністрування та відкриття рахунків у цінних паперах, що є непростим завданням для банківської системи. Зокрема, вартість відкриття й обслуговування рахунків для операцій з ОВДП може перевищити дохідність від таких інвестицій для громадян із середніми доходами. 

Фінансовий аналітик також вважає, що така ініціатива також фактично стимулюватиме перехід до тіньових зарплат та мінімізацію офіційних виплат, адже обов'язковий відсоток доходів на ОВДП можна сприймати як додатковий податок.

"Україна – країна з ринковою економікою, і такий примус важко назвати ринковим. Керманичі повинні власним прикладом доводити вигідність операцій. З річної декларації пана Гетманцева не видно, що він або члени його родин є покупцями ОВДП. Навпаки, я бачу багато валютних депозитів та валютної готівки. Тому дивно чути від нього роздуми про примусові ОВДП, тим більше такі роздуми вказують на те, що він і гадки не має, як працює в Україні ринок ОВДП. А йому, як голові фінансового комітету ВРУ, було б варто це знати, хоча б наприкінці його каденції", - додав Шапран.

Він закликав Президента України та Голову Верховної Ради негайно відсторонити Гетманцева від посади голови податкового комітету Ради та "відправити його на примусову психіатричну експертизу". 

"Народ має все ж таки дізнатись: Гетманцев – це просто дурень без економічної освіти, якого немає кому зупинити, чи зрадник, який підкидує дрова в українську економічну кризу. В будь-якому разі професійний вплив Гетманцева на український фінансовий сектор має бути ліквідований, бажано ще вчора", - наголосив фінансовий аналітик.