Як захистити себе у сезон кліщів – поради інфекціоніста
Київ • УНН
Інфекціоніст розповіла, де найбільший ризик зустрічі з кліщами, як вберегтися та що робити, якщо кліщ таки вкусив.

Разом з весняною погодою до України завітало інше, менш приємне, явище, а саме – сезон кліщів. Кандидат медичних наук Вікторія Клюс розповіла кореспонденту УНН, як захистити себе від кліщів і як діяти, якщо так і не вдалося уникнути цієї прикрої зустрічі.
Сезон кліщів стартує у березні, коли температура ґрунту сягає +5…+7°C і в травні-червні ці комахи досягають рівня своєї максимальної активності.
Де найбільший ризик натрапити на кліщів
Найбільше кліщів варто остерігатися в паркових зонах, де люди можуть гуляти з дітьми, з собаками. Також в лісах і посадках. Їх головним місцем перебування є трава і кущі, а не дерева, як часто думають
У зв’язку з цим лікарка радить під час прогулянок триматися вже протоптаних доріжок і не залазити у чагарники. Найбільше варто остерігатися сухих дерев, кущів і трави, де кліщі найчастіше перебувають.

Профілактика від кліщів
Під час прогулянок у таких місцях варто одягати світлий одяг, щоб у разі чого одразу помітити кліща. Також варто одягати штанці, які заправляються у шкарпетки, оскільки кліщі можуть залізати під одяг
Вона також радить не нехтувати аерозолями від кліщів, які варто наносити на одяг. Клюс наголосила, що ефект репелентів зникає через шість годин, тож якщо перебування на природі триває довше, то необхідно знову скористатися аерозолем.
Після повернення додому необхідно витрусити весь одяг, а краще взагалі попрати. І звісно ж треба уважно оглянути самого себе.
"Найчастіше кліщі обирають потилицю пахову зону, під колінами. Також вони можуть ховатися за вухами. Важливо також ретельно оглядати друзів наших менших", - пояснила інфекціоніст.
Якщо кліщ до вас дістався
"Кліща треба діставати одразу. Якщо є можливість – треба негайно звертатися до медичного закладу. Якщо такої можливості нема, то зволікати не можна, треба діяти самотужки, щоб уникнути подальшої інфекції", - пояснила лікарка.
Витягувати кліща варто за допомогою сухої серветки. Треба піймати кліща і викручувати по чи проти годинникової стрілки. Також можна скористатися ниткою – зачепити нею кліща і тягнути.
"Нічим змащувати не треба, оскільки, скажімо, одеколон, може вбити кліща, а це ще гірше, оскільки можуть вивільнитися отруйні речовини і занести інфекцію", - розповіла Клюс.

Кліща зберігати живим
У разі успішного усунення кліща живим, його варто відвезти до лабораторії та перевірити, чи є в нього хвороба Лайма. Клюс звернула особливу увагу, що виявити хворобу у мертвого кліща неможливо.
"Для профілактики від інфекції варто протягом 72 годин одноразово вжити доксициклін, 200 міліграм, проте якщо робити це пізніше, то ефекту вже не буде. Тоді треба напряму звертатися до лікаря, який пропише курс лікування", - резюмувала Клюс.
Довідково
Хвороба Лайма, також відома як кліщовий бореліоз, — це інфекційне захворювання, викликане спіралеподібними бактеріями роду Borrelia. Основним їх переносником є іксодовий кліщ. Хвороба має кілька стадій перебігу та вражає різні системи організму, включаючи шкіру, суглоби, нервову та серцево-судинну системи.
Симптоми хвороби Лайма можуть імітувати багато інших захворювань, що ускладнює діагностику та своєчасне лікування. А при запущених формах патологія може призводити до інвалідизації через хронічний артрит, неврологічні порушення та інші ускладнення.