Всесвітній день гомеопатії: особливості, застосування та критика
Київ • УНН
10 квітня - Всесвітній день гомеопатії. Лікарка розповіла про особливості гомеопатії, її популярність, принцип дії та ефект плацебо, а також про критику цього методу лікування.

10 квітня відзначається Всесвітній день гомеопатії - альтернативного напрямку медицині, який з’явився в Європі наприкінці ХVIII століття. Попри суперечливість цього явища, гомеопатія є достатньо популярним методом лікування. Про особливості гомеопатії та чи справді вона може допомогти людині, журналісту УНН розповіла кандидат медичних наук Валентина Корнєва.
Деталі
Гомеопатія активно використовується, зокрема для лікування дітей. Вона є дуже популярною для лікування ГРІ, бронхіту, мігрені, депресії та низки інших захворювань
Вона також пояснила, що головний принцип застосування гомеопатії - лікування хвороби надзвичайно малими дозами речовини, яка провокує симптоми, ідентичні до симптомів цієї ж хвороби.
"Простіше кажучи, "клин клином" вибиває, як кажуть в народі", - пояснила Корнєва.
Лікарка зазначила, що гомеопатичні препарати виготовляються з натуральних компонентів рослинного, тваринного або мінерального походження шляхом їх послідовного розведення та динамізації.
Вона також попередила, що у разі застосування гомеопатії, найголовніше, що варто пам’ятати – це те, що цей підхід не дає негайного ефекту. Він може допомогти лише у разі систематичного застосування.
Коли йдеться про лікування гомеопатією, варто не забувати, що може мати місце ефект Плацебо, коли людина просто вірить, що прийнятий нею препарат діє, хоча реальний його вплив скоріш нейтральний
Доступність гомеопатії
Однією з причин популярності гомеопатичних препаратів є їх доступність, зокрема через менш прискіпливе державне регулювання.
"Державне регулювання за гомеопатію не таке суворе. До того ж, отримати необхідний препарат можна дуже швидко і без рецепта", - пояснила лікарка.
Корнєва також згадала про те, що на поширення гомеопатії впливає так зване "правило Болара", яке надає законну можливість виробникам аналогів оригінальних лікарських засобів проводити дослідження лікувальних властивостей та подавати заявки на реєстрацію лікарських засобів. Цей принцип дав змогу виробникам гомеопатичних препаратів налагодити свою діяльність у промислових масштабах.
За словами Корнєвої, станом на сьогодні на поширення гомеопатії в Україні впливають складнощі з завезенням до країни традиційних ліків. При чому ці складнощі можуть стати ще більшими, враховуючи нову митну політику, яку проводять Сполучені Штати, і яка зачепила також і медичну сферу.
"Найближчі два роки буде багато гомеопатичних препаратів, оскільки з поставкою нормальних ліків найближчим часом буде все складно", - підсумувала лікарка.
Критика гомеопатії
Гомеопатія наразі відсутня в загальному доступі у всіх регіонах Великої Британії. У 2017 році Національна служба охорони здоров’я у Великій Британії рекомендувала лікарям загальної практики та іншим лікарям припинити призначення та видачу гомеопатичних засобів через відсутність "чітких або вагомих доказів на користь використання гомеопатії".
Також Національна рада зі здоров'я та медичних досліджень Австралії у 2015 році опублікувала масштабний огляд, присвячений вивченню ефективності гомеопатії. Оцінивши понад 1800 досліджень з гомеопатії, Національна рада з питань охорони здоров’я та медичних досліджень Австралії змогла знайти лише 225, які відповідали критеріям аналізу. Аналіз у кінцевому підсумку нараховував 40 систематичних оглядів і мета-аналізів про застосування гомеопатичного методу при найрізноманітніших станах. Зазначається, що систематичний огляд цих досліджень не виявив "жодних якісних доказів підтвердження ефективності гомеопатії при лікуванні вказаних у дослідженнях станів здоров’я".
Крім того, Управління з продовольства і медикаментів США попередило споживачів про необхідність ставитись обережніше до виробів, позначених як гомеопатичні. Наприклад, у 2017 році було опубліковане попередження, що деякі гомеопатичні таблетки для прорізування зубів мають надмірну кількість токсичної речовини. У 2015 році також був опублікований заклик не покладатися на безрецептурні препарати від астми, які позначаються як гомеопатичні, оскільки FDA не оцінює їх безпеку та ефективність.
Рекомендації
ВООЗ своєю чергою рекомендує пацієнтам перед прийомом будь-яких перпаратів "бездоказової" медицини знайти відповіді на такі питання:
- Чи підходить певний вид альтернативної або народної терапії у конкретному випадку (для лікування конкретного захворювання)?
- Чи цей вид терапії може пом'якшити симптоми, покращити стан та / або сприяти одужанню пацієнта?
- Чи надаються певні лікарські засоби кваліфікованим лікарем або практиком із достатнім рівнем медичної підготовки, навичками та знаннями, хто має ліцензію на здійснення такої діяльності та є сертифікованим спеціалістом?
- Чи гарантована якість та безпечність певних лікарських засобів рослинного походження або інших препаратів та які протипоказання до застосування цієї продукції?
- Чи надаються певні послуги або чи продаються певні лікарські засоби за доступною ціною?
Доповнення
УВАГА! Матеріал носить виключно ознайомчий характер. Якщо вас турбують проблеми зі здоров’ям – зверніться до лікаря.